Zamknij

Majątek kierowcy Kaczyńskiego. Ma trzy domy i setki tysięcy złotych oszczędności

Piotr Drabik
04.02.2019 13:11
Majątek kierowcy Kaczyńskiego Jacka Cieślikowskiego. Ma trzy domy i setki tysięcy złotych oszczędności
fot. Stefan Maszewski/REPORTER/East News

Jacek Cieślikowski, kierowca prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, jest posiadaczem ogromnego majątku. Posiada m.in. trzy domy, a ubiegłym roku zarobił ponad 172 tysiące złotych. Zasiada on również zarządzie spółki Srebrna, która miała budować w centrum Warszawy wieżowce K-Towers. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Taśmy Kaczyńskiego, ujawnione w ubiegłym tygodniu przez „Gazetę Wyborczą”, pokazały kulisy planów budowy dwóch 190-metrowych wieżowców na stołecznej Woli.

Miały one powstać na działkach należących do spółki Srebrna, w której zarządzie zasiada Jacek Cieślikowski. To jeden z najbardziej zaufanych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. 

Jak podał „Super Express”, kierowca lidera partii rządzącej jest posiadaczem ogromnego majątku. 

Taśmy Kaczyńskiego. Kim jest Gerald Birgfellner? To on miał budować wieże dla Srebrnej

Cieślikowski od 2006 roku zasiada w Radzie Warszawy w klubie PiS. Ponadto w oświadczeniu majątkowym napisał, że w PiS pełni funkcję „asystenta prezesa partii ds. koordynowania struktur w terenie oraz głównego specjalisty ds. floty i logistyki”.

Porównując posiadany majątek kierowcy Kaczyńskiego z 2012 i 2018 roku, widać ogromną przepaść.

Przed siedmioma laty Cieślikowski posiadał 110 tysięcy złotych oszczędności, był współwłaścicielem domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych (o wartości 450 tys. zł) oraz posiadał udziały w gruntach rolnych i działkach budowlanych o łącznej wartości nieco ponad 2 mln zł. 

Dzięki umowie o dzieło i diecie radnego Cieślikowski w 2012 roku uzyskał dochód w wysokości 118,7 tys. złotych. Ponadto był prezesem zarządu spółki Geranium, powiązanej ze środowiskiem PiS, za co nie pobierał żadnego wynagrodzenia. 

Natomiast, jak wynika z ostatniego oświadczenia majątkowego, pod koniec 2018 roku Cieślikowski mógł się pochwalić znacznie większym majątkiem. 

Jego oszczędności wzrosły trzykrotnie (do 337,3 tys. zł).

Ponadto był współwłaścicielem trzech domów – największy z nich o powierzchni 267,73 mkw. o wartości 250 tys. zł. Sumując działki rolne i budowlane, kierowca prezes PiS posiadał nieruchomości o wartości około 2,6 mln złotych.

W całym 2018 roku Cieślikowski uzyskał ponad 172 tys. zł dochodu – w tym 16 tys. zł za prezesowanie w spółce Geranium i 15,2 tys. zł za zasiadanie w zarządzie Srebrna. 

Taśmy Kaczyńskiego. Prezes Pekao rozmawiał o kredycie na wieże przy Srebrnej?

Taśmy Kaczyńskiego

Interesy prowadzone przez tę spółkę opisała w ubiegłym tygodniu „Gazeta Wyborcza”. Dziennik opublikował stenogramy nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Jak podała „GW”, budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro, czyli ok. 1,3 mld zł. Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował wezwanie przedsądowe do Agory SA, w którym domaga się przeprosin za cykl artykułów poświęconych planom budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Jak czytamy w oświadczeniu Pekao SA, analiza dostępnych w przestrzeni publicznej dokumentów nie daje podstaw do twierdzeń, iż bank udzielił kredytu 300 mln euro (1,3 mld zł) na budowę wieżowców. Dodano, że nie jest to umowa kredytowa i – co istotne – dotyczy wyłącznie kwot na finansowanie wstępnej części projektu. „Dokument taki dotyczy zatem kwot nieporównanie niższych niż kwota ewentualnego finansowania końcowego” – napisano.

Taśmy Kaczyńskiego i spółka Srebrna. Tłumaczymy sprawę krok po kroku

RadioZET.pl/Super Express/PTD