Zamknij

Oszuści podszywają się pod KAS. Rozsyłają maile o zwrocie podatku

19.11.2020 17:17
Mail o zwrocie podatku to oszustwo
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Oszuści, którzy podszywają się pod skarbówkę, rozsyłają maile w sprawie zwrotu podatku. Zachęcają do kliknięcia w niebezpieczny link pod pretekstem rzekomej możliwości wypłaty pieniędzy.

Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega przed fałszywymi mailami z informacją o zwrocie podatku.

Strategia oszustów jest prosta: pod pretekstem możliwości wypłaty pieniędzy ze skarbówki chcą namówić podatników na kliknięcie w niebezpieczny link i wyłudzić ich dane lub pieniądze.

„Zawiadomienie o zwrocie kosztów”. Oszuści znów udają skarbówkę

KAS informuje, że oszuści podszywający się pod urząd rozsyłają fałszywe maile w sprawie zwrotu podatku. Jak czytamy w komunikacie „strona, która podszywa się pod podatki.gov.pl służy kradzieży danych do karty kredytowej”.

Zobacz także

Po kliknięciu w niebezpieczny link zatytułowany jako „dostęp do zwrotu kosztów”, podatnik zostaje przeniesiony na stronę łudząco podobną do rządowej strony podatki.gov.pl. Oszuści chcą od adresata danych personalnych, a także numeru karty kredytowej, terminu jej ważności i kodu CVV.

Uwaga na e-maile, które informują o możliwości wypłacenia zwrotu podatku. W rzeczywistości strona, która podszywa się pod podatki.gov.pl, ma za zadanie wykraść dane do karty kredytowej 

Krajowa Administracja Skarbowa

KAS dodaje, że niebezpieczny adres to: hxxps://mirroir-grossissant.fr/wp-includes/www.podatki.gov.pl/. Rzeczniczka prasowa urzędu, Anita Wielanek mówi, że KAS nie jest autorem maila o zawiadomieniu o zwrocie kosztów.

- Przede wszystkim KAS nie prosi obywateli i podatników o numery kart kredytowych. Jest to próba wyłudzenia danych - powiedziała Wielanek.

Zobacz także

Taka metoda działania określana jest mianem phishingu. Polega na podszywaniu się pod inną osobą, firmę lub instytucję w celu uzyskania od odbiorcy danych. Chodzi np. o informacje z karty kredytowej czy dane logowania. Celem oszustów jest też zainfekowanie komputera lub telefonu szkodliwym oprogramowaniem albo nakłonienie ofiary do określonych działań (np. wpłaty pieniędzy lub przesłania wiadomości SMS).

Oszuści już wiele razy podszywali się pod banki, operatorów komórkowych, czy właśnie skarbówkę. W serwisie Radiozet.pl pisaliśmy już m.in. o oszustach wyłudzających dane „na mikrorachunek podatkowy”. Stałą praktyką oszustów jest też wysyłanie maili z zawiadomieniem o wszczęciu kontroli podatkowej czy możliwości rozliczenia PIT za pośrednictwem podejrzanych stron.

RadioZET.pl/PAP