Zamknij

Mafia śmieciowa w końcu pokonana? Rząd do końca roku uruchomi bazę odpadów

08.07.2019 08:06
Mafia śmieciowa. Rząd do końca roku uruchomi bazę odpadów
fot. MARCIN MAKOWKA/East News (ilustracyjne)

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek zapewnił w rozmowie z "Pulsem Biznes", że resort "konsekwentnie uszczelnia przepisy, nakłada nowe wymogi na branżę odpadową i pracuje nad nowymi narzędziami". Jednym z nich jest baza danych o odpadach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

- Śmieci, które płoną w Polsce to nie odpady, legalnie sprowadzane z zagranicy, lecz w dużej mierze porzucone przez nieuczciwe podmioty - tłumaczy w gazecie Mazurek.

Zaznacza, że rynek recyklingu ma w Polsce olbrzymi potencjał, ale w kraju nie ma jeszcze takiego poziomu odzysku, żeby firmy mogły korzystać wyłącznie z polskich surowców.

Zobacz także

Mówiąc o tworzonej bazie Mazurek wskazuje, że często przestępstwa w branży odpadowej są połączone z inną nielegalną działalnością.

Mając dostęp do danych, będzie można łatwiej wykrywać patologie, podobnie jak było z mafiami VAT-owskimi

Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska

Według dziennika, baza ma już moduł, dzięki któremu firmy mogą rejestrować się w systemie. Do końca roku ma powstać moduł ewidencyjny i sprawozdawczy.

- Dzięki bazie będziemy wiedzieli, ile odpadów naprawdę jest w Polsce, bo GUS twierdzi, że 12 milionów ton, a branża, że 30 milionów - mówi Mazurek. 

W ubiegłym roku w całej Polsce doszło do serii pożarów wysypisk śmieci - również tych prowadzonych nielegalnie. W maju 2018 roku rząd zapowiedział walkę z tzw. mafią śmieciową. 

- Nie może być tak, że walczymy ze smogiem, a z drugiej strony poprzez takie zatrucie środowiska niszczy się zdrowie nasze i naszych dzieci – mówił premier Mateusz Morawiecki 28 maja ubiegłego roku.

Zapewniał, że rząd dołoży wszelkich starań, by temu procederowi zapobiegać, a nie tylko leczyć. Jak zaznaczył szef rządu, "miarka się przebrała i nie będzie przyzwolenia na tego typu działania".

Zobacz także

RadioZET.pl/Puls Biznesu