Zamknij

Co dalej z podwyżkami dla funkcjonariuszy i pracowników służb cywilnych?

Olga Papiernik
13.04.2018 11:09
policjanci
fot. Tomasz Kawka/East News

Omówienie podwyżek dla policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa - to temat spotkania szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego z przedstawicielami Związku Zawodowego Służb Mundurowych. Minister zaprosił związkowców na 19 kwietnia.

Funkcjonariusze podlegli MSWiA otrzymają podwyżki od 1 maja

W piątkowym komunikacie resort poinformował, że podwyżkę otrzymają najmniej zarabiający funkcjonariusze. "Na ten cel zostanie przeznaczona kwota w wysokości 150 mln zł. Łącznie we wszystkich czterech służbach podległych MSWiA wzrost uposażenia zasadniczego obejmie ponad 110 tys. funkcjonariuszy, w tym m.in. prawie 75 tys. policjantów i ponad 23 tys. strażaków. Policja otrzyma na te podwyżki ponad 98 milionów zł, Państwowa Straż Pożarna - ponad 36 milionów zł, Straż Graniczna - ponad 13 milionów zł, a Służba Ochrony Państwa - niemal 2,5 miliona" - podało MSWiA.

Kolejne podwyżki - dla wszystkich funkcjonariuszy, a także pracowników cywilnych służb - resort zaplanował od 1 stycznia 2019 r.

Spotkanie ministra ze związkowcami ma także dotyczyć realizacji Program Modernizacji Służb Mundurowych. Zgodnie z nim formacje podległe MSWiA; Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa otrzymają w latach 2017-2020 łącznie niemal 9,2 mld zł. Program zakłada m.in. wymianę zużytego sprzętu, rozbudowę i modernizację infrastruktury, zakup wyposażenia, a także podwyższenie wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Pod koniec marca związki zawodowe mundurowych wystąpiły z postulatami: podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego, odmrożenia waloryzacji pensji. Zapowiedziały protesty, jeśli do 14 kwietnia 2018 r. nie zostanie podpisane porozumienie, które ma ustalić sposoby i terminy realizacji poszczególnych żądań.

Związki zawodowe chcą, aby jeszcze w tym roku funkcjonariusze otrzymali 650 zł podwyżki, powrotu do systemu emerytalnego z 31 grudnia 2012 r., kiedy to funkcjonariusze mogli szybciej przechodzić na emeryturę.

Szef MSWiA: uśredniając, pensje funkcjonariuszy służb mundurowych wzrosną o 800 zł

Uśredniając, uposażenie funkcjonariuszy służb mundurowych podległych MSWiA wzrośnie o 800 zł w stosunku do 2015 r. - oświadczył w Lublinie szef MSWiA Joachim Brudziński. Przypomniał, że na najbliższe podwyżki dla najmniej zarabiających funkcjonariuszy przeznaczone zostało 150 mln zł.

Od 1 maja do rozdysponowania jest 150 mln zł na uposażanie funkcjonariuszy najniżej zarabiających. To jest konkret, to są konkretne pieniądze. 1 stycznia 2019 r. kolejna podwyżka trafi do portfeli i budżetów domowych wszystkich funkcjonariuszy - powiedział Brudziński, który uczestniczył w piątek w odprawie z komendantami lubelskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej.

- Czyli z tą podwyżką z 2017 r. - uśredniając można powiedzieć - o 800 zł będzie więcej w portfelu, w budżecie domowym funkcjonariusza niż było w 2015 r. Czy to jest wystarczająco? Na pewno nie, ale jednak te działania podejmujemy - dodał Brudziński.

Szef MSWiA zaapelował o "racjonalne wydatkowanie środków", które trafią do służb.

Pod koniec marca związki zawodowe mundurowych wystąpiły z postulatami: podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego, odmrożenia waloryzacji pensji. Zapowiedziały protesty, jeśli do 14 kwietnia 2018 r. nie zostanie podpisane porozumienie, które ma ustalić sposoby i terminy realizacji poszczególnych żądań. Resort w piątek poinformował w komunikacie, że minister zaprosił związkowców na spotkanie 19 kwietnia.

- W ostatnich dniach można było usłyszeć, że są różnego rodzaju napięcia ze strony społecznej, ze strony związków zawodowych, funkcjonujących w służbach. Chcę państwa poinformować, że w czwartek odbyłem spotkanie z przedstawicielami NSZZ +Solidarność+, działającego w Straży Pożarnej, ale już w przyszłym tygodniu zaprosiłem na spotkanie przedstawicieli wszystkich związków zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, bo nie mam najmniejszego problemu z tym żeby wsłuchiwać się w głosy - powiedział Brudziński.

- Jeśli argumenty są racjonalne, to będziemy podejmować takie działania, aby dzielenie tego tortu - czasami wydaje się małego tortu - było racjonalne - powiedział Brudziński.

PAP/Krzysztof Markowski/OP