Zamknij

Wyprawka 300 plus. Rząd wypłacił świadczenia na razie na nieco ponad połowę uczniów

Olga Papiernik
06.09.2018 16:25
siegarnia, sklep papierniczy, rodzice robia wyprawke szkolna dla dzieci
fot. Adam Staskiewicz / East News

Samorządy wypłaciły już 2,66 mln świadczeń w ramach programu "Dobry Start", przekazując łączną kwotę 797,8 mln zł do 31 sierpnia - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Program "Dobry Start" to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Lepszą ofertę ma tylko Radio ZET, które rozdaje wyprawkę aż do matury (kliknij: dowiedz się więcej).

"Do rodzin trafiło już 2,66 miliona świadczeń z 3,4 mln przyznanych świadczeń w ramach realizacji rządowego programu 'Dobry Start'. Najwięcej w województwie mazowieckim (376 tys.), śląskim (297 tys.) oraz wielkopolskim (282 tys.)" - czytamy w raporcie resortu.

W ciągu dwóch miesięcy działania programu już 57,4% uczniów otrzymało wsparcie w wysokości 300 zł na szkolną wyprawkę. Najlepiej z wypłacaniem świadczeń z programu radzi sobie województwo świętokrzyskie.

Tam świadczenie otrzymało 72,2% uprawnionych. Na drugim miejscu jest woj. warmińsko-mazurskie (66,7%), na trzecim - woj. pomorskie (65,8%), podano także.

"W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. wpisane zostały wydatki na program 'Dobry start' na kolejny okres świadczeniowy. Jest to kwota 1,44 mld zł" - przypomniano w komunikacie.

Zobacz także

Program "Dobry Start" ruszył w lipcu br. Wnioski przez pierwszy miesiąc można było składać wyłącznie online przez portal Ministerstwa Rodziny www.empatia.mrpips.gov.pl oraz bankowość elektroniczną. Od sierpnia wniosek można złożyć także w urzędzie.

Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Wnioski można składać do 30 listopada.

Zobacz także

ISBnews/OP