Zamknij

Zaskakujące dane nt. bezrobocia. Ile wyniosła stopa bezrobocia w lipcu?

Olga Papiernik
06.08.2018 13:00
pracownicy
fot. Mimi Thian on Unsplash

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,9% w lipcu 2018 r. wobec 5,9% w poprzednim miesiącu, szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy. Wskaźnik ten okazał się o 1,1 pkt proc. niższy niż rok wcześniej.

- Liczba osób bezrobotnych w porównaniu z czerwcem spadła w lipcu br. o 6,4 tys. osób. Według szacunków Ministerstwa Rodziny stopa bezrobocia utrzymała się na rekordowo niskim poziomie - 5,9%" - czytamy w komunikacie.

- Kolejny miesiąc z bezrobociem poniżej granicy 6% to powód do ogromnej radości, ale też zmiany myślenia o rynku pracy i jego problemach. Musimy skupić się teraz na zapewnieniu pracowników w branżach, w których są znaczące deficyty oraz na zachęcaniu Polaków, którzy wyjechali do pracy za granicę, aby wrócili do Polski. Mamy coraz lepsze warunki dla pracowników, rosną wynagrodzenia - powiedziała minister Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie.

Liczba bezrobotnych w lipcu 2018 roku wyniosła 961,5 tys. osób i w porównaniu z czerwcem spadła o 6,4 tys. osób (o 0,7%), podano także.

"Spadek miał miejsce w 12 województwach - najsilniejszy (procentowy) w:
zachodniopomorskim - o 1,8% (0,8 tys. osób);
śląskim - o 1,7% (1,4 tys. osób);
kujawsko-pomorskim - o 1,3% (o 1,0 tys. osób);
mazowieckim - o 1,3% (o 1,8 tys. osób" - podkreślił resort.
Liczba bezrobotnych w lipcu br. była o 178,5 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 15,7%). Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 129 tys., podał resort.

W tegorocznej ustawie budżetowej rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,4% na koniec 2018 r.

ISBnews/OP