Zamknij

Ceny w grudniu będą podobne do tych z listopada

Olga Papiernik
17.12.2018 10:12
CENA
fot. rawpixel on Unsplash

Inflacja konsumencka utrzyma się w w grudniu br. na listopadowym poziomie 1,3% r/r, prognozują eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

"W ocenie MPiT, w grudniu 2018 roku ceny powinny pozostać na poziomie notowanym w listopadzie. Oczekujemy nieznacznego wzrostu cen żywności, a także spadku cen w transporcie oraz cen odzieży i obuwia wynikających z czynników o charakterze sezonowym. Jednocześnie w najbliższej perspektywie silnie będzie oddziaływał spadek cen ropy na rynkach światowych, co powinno pozytywnie odbić się na kosztach funkcjonowania przedsiębiorstw. W opinii MPiT, w grudniu br. roczny wskaźnik cen powinien pozostać na poziomie 1,3% notowanym w listopadzie" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w piątek, że inflacja konsumencka wyniosła 1,3% r/r w listopadzie wobec 1,8% r/r w październiku. W ujęciu miesięcznym inflacja pozostała bez zmian.

Analitycy bankowi oczekują dalszego spowolnienia inflacji w grudniu br. z uwagi na ceny benzyny. Ich zdaniem, presja inflacyjna pozostaje minimalna.

ISBnews/OP