Zamknij

MIB chce zapewnić więcej mieszkań młodym Polakom

Olga Papiernik
14.12.2017 15:43
MIB chce zapewnić więcej mieszkań młodym Polakom
fot. Bench Accounting on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- Musimy stworzyć warunki dla młodych Polaków, młodych rodzin, aby nie szukali przyszłości poza granicami kraju. Musimy zrealizować Narodowy Program Mieszkaniowy. - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Minister w trakcie czwartkowej konferencji "Mieszkanie plus dziś i jutro" powiedział, że Narodowy Program Mieszkaniowy to bardzo szeroki program, w ramach którego będą powstawały mieszkanie na wynajem z opcją dojścia do własności. - Pragnę podkreślić, że Narodowy Program Mieszkaniowy to także wsparcie budownictwa społecznego, budownictwa komunalnego, socjalnego i budownictwa indywidualnego. - podkreślił.

- Krajowy Zespół Nieruchomości to zespół instrumentów, przy pomocy których będzie można wykorzystać nieruchomości skarbu państwa. - powiedział Adamczyk. - Państwo posiada kapitał, który jest uśpiony. Te nieruchomości należy przeznaczyć na realizację programu, który pozwoli Polsce wyrwać się z tego niechlubnego, niemalże ostatniego miejsca w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań na tysiąc mieszkańców. - dodał.

W czwartek w trakcie konferencji w Warszawie podpisano także trzy umowy przedwstępne. Określono w nich m.in. liczbę mieszkań. - W ramach programu Mieszkanie plus w Łomży powstanie 115 mieszkań oraz przedszkole, w Zakliczynie 70 lokali, a w Szerzynach 22. - powiedział wiceminister MIB Tomasz Żuchowski.

Podpisano także kolejne umowy intencyjne, w ramach których może powstać do 2,5 tys. mieszkań.

Najwięcej porozumień podpisano z samorządami z województwa kujawsko-pomorskiego - może tam powstać ponad 1,1 tys. lokali. W Nakle nad Notecią może powstać nawet 700 mieszkań, w Mroczy 120, a Żninie 81. W Sępólnie Krajeńskim zaplanowano 56 mieszkań, w Kruszwicy 40 lokali, Więcborku, Koronowie i Radziejowie po 30, a Mogilnie 20.

W trzech samorządach z Dolnego Śląska (Trzebnica, Szczawno Zdrój, Gaworzyce) zaplanowano po 30 mieszkań, a w dwóch (Chocianów, Strzegom) - po 60. W gminie Nowa Ruda może powstać od 60 do 90 mieszkań.

W woj. łódzkim mieszkania mogą powstać w Wolborzu (16), Zduńskiej Woli (74), Zgierzu (40) oraz w Brzezinach (ok. 30). Listy intencyjne podpisały także samorządy z woj. lubelskiego - Tarnogród (16 lokali) oraz Tereszpol (8-9 mieszkań).

Gminy z woj. opolskiego, które w czwartek podpisały porozumienia, to Brzeg (105), Nysa (230). Z woj. śląskiego na budowę w ramach Mieszkania plus zdecydowały się Kochanowice (36).

Listy intencyjne podpisały też dwie gminy z woj. pomorskiego - Krynica Morska (20), Ustka (56), oraz dwie z Małopolski: Dąbrowa Tarnowska(20) i Wieliczka (100). W Giżycku (woj. warmińsko-mazurskie) może powstać nawet 115 mieszkań.

Łącznie Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał porozumienia na blisko 6 tys. mieszkań.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Maksymalny czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów.

Zakłada się, że pierwsze budynki w programie Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa powstaną w 2019 r. Dodatkowo KZN zawarł listy dotyczące uruchomienia inwestycji z programu Mieszkanie plus dotyczące 130 nieruchomości w 58 miastach wskazanych przez PKP oraz 208 nieruchomości Poczty Polskiej.

PAP/Mariusz Polit/OP