Zamknij

MGMiŻŚ: Czeski odcinek kanału Dunaj-Odra-Łaba będzie gotowy w styczniu 2018 r.

Olga Papiernik
07.12.2017 15:43
MGMiŻŚ: Czeski odcinek kanału Dunaj-Odra-Łaba będzie gotowy w styczniu 2018 r.
fot. East News

Studium wykonalności dla czeskiego odcinka kanału Dunaj-Odra-Łaba powinno być gotowe w styczniu - poinformował w czwartek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.

 -Czesi dziś są w końcowym stadium, jeśli chodzi o przygotowanie studium wykonalności dla odcinka kanału Dunaj-Odra-Łaba i jest to odcinek około 380 kilometrów. - powiedział Materna posłom sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, przedstawiając informacje m.in. o współpracy z partnerami europejskimi w zakresie rozwoju żeglugi śródlądowej. Jak dodał,  - My dostarczamy wszystkie materiały związane z odcinkiem Chałupki-Kędzierzyn Koźle.

- Studium wykonalności po stronie czeskiej powinno być gotowe pod koniec stycznia 2018 r. Jest już gotowa analiza transportowa, wiem, że na ukończeniu także środowiskowa i hydrologiczna. - kontynuował Materna.

- Jako strona polska rozpoczęliśmy studium wykonalności przy udziale portu Szczecin-Świnoujście. (...) Teraz rozpoczynamy jako ministerstwo przetarg na analizę transportową. W przyszłym roku będzie ona wykonana, a pod koniec 2018 r. ma być gotowe studium wykonalności. - dodał.

Materna powiedział także, że Polska prowadzi rozmowy ze stroną białoruską na temat drogi wodnej E40. Jak podał, chodzi o stworzenie na granicy polsko-białoruskiej węzła wodno-kolejowego. - Prace są intensywne, ale po stronie białoruskiej jednego dnia jest bardzo duża przychylność, a innego stanowisko Białorusi jest odmienne. Białoruś jest pod dużym wpływem politycznym Rosji i jest tam duża nieprzewidywalność. - dodał.

Zdaniem Materny, współpraca ze stroną niemiecką rozwija się mało dynamicznie. - Dotychczasowy minister nie był przychylny idei zaangażowania strony niemieckiej w modernizację Odrzańskiej Drogi Wodnej. 17 maja br. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk wystosował pismo zapraszające do rozmów; do dziś odpowiedzi na pismo nie było. Wiemy z drugiej strony, że były wybory w Niemczech. Do dziś nie ma sformowanego rządu, więc rozmowy są trudne, ale jeśli chodzi o rozmowy z landami niemieckimi, to współpraca układa się w miarę dobrze. - powiedział Materna

PAP/Kacper Reszczyński/OP