Zamknij

Polska coraz bogatsza? Wyprzedziliśmy Portugalię i Grecję

25.02.2020 11:41
MFW. Polska bogatsza od Portugalii
fot. Shutterstock/ Oleg Elkov (ilustracyjne)

Polska powoli dogania Zachód. Jest już bogatsza od Portugalii – potwierdza Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

 Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

„Rzeczpospolita”, która powołuje się na dane MFW pisze, że to początek długotrwałego trendu. Polska się bogaci i dogania Zachód.

Jak czytamy w gazecie, dochód na mieszkańca z uwzględnieniem realnej mocy nabywczej walut narodowych wyniósł w 2019 roku w Polsce 33 891 dolarów. Tymczasem dochód w Portugalii wyniósł 33 665 dolarów.

Zobacz także

Polska wyprzedziła Portugalię nie tylko pod względem dochodu na mieszkańca, ale też pod względem tempa rozwoju. Nasza gospodarka zgodnie z wyliczeniami MFW rozwija się w tempie 3,1 proc., zaś portugalska – 1,6 proc.

„Rzeczpospolita” przypomina o kryzysie finansowym w Portugalii w latach 2010-2014. Kraj otrzymał wówczas wsparcie z MFW i UE, które uchroniło go przed bankructwem. Portugalia podniosła się, lecz nie powróciła do poziomu sprzed 2010 roku.

Zobacz także

"Mimo wszystko po przełamaniu kryzysu Portugalia nigdy nie zdołała wrócić do naprawdę szybkiego tempa wzrostu, co pozwoliło Polsce przegonić ją pod względem poziomu życia” – czytamy w dzienniku.

Portugalia to kolejny po Grecji kraj, który pozostał za Polską pod względem dochodu na mieszkańca i tempa rozwoju. To tego etapu nasz kraj dochodził przez 30 lat od chwili upadku komunizmu – przypomniano w artykule.

Zobacz także

Co więcej, nie tylko Polska goni kraje Zachodnie. W 2019 r. Portugalię, ale też Polskę, przegoniły Węgry. Czechy z 38 tys. dolarów na głowę mieszkańca gonią Włochy, w których dochód ten przekracza 40 tys. dolarów.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”