Zamknij

MF: katastru nie będzie. Ale „być może” inne zasady podatku od nieruchomości

15.10.2021 18:34
osiedle mieszkaniowe
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Szukające dodatkowych wpływów budżetowych Ministerstwo Finansów po raz kolejny zaprzeczyło, że ma w planach wprowadzenie podatku katastralnego. Nie wyklucza jednak, że „być może” dojdzie do opodatkowania osób, które mają kilka nieruchomości lub zarabiają na wynajmie mieszkań.

Podatek katastralny budzi w Polsce ogromne emocje. Dla przytłaczającej większości Polaków zakup nieruchomości oznacza wieloletnie wyrzeczenia, perspektywa konieczności oddawania państwu 1 procent wartości mieszkania co roku wywołuje więc przerażenie. A to może przekuć się na odwrót elektoratu i wybranie nad urną wyborczą formacji, która jest przeciwnikiem katastru.

Kwestia tego podatku wraca jednak co jakiś czas w obliczu chęci zwiększenia przychodów budżetowych. Wiceminister finansów Sebastian Skuza przyznał, że co prawda nie ma planu wprowadzenie katastru, ale „być może” pojawią się inne rozwiązania podatkowe dotyczące osób posiadających nieruchomości.

MF: nie będzie katastru. Ale „być może” inne zasady podatkowe dla właścicieli więcej niż jednej nieruchomości

Podatek katastralny pobierany jest w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce, której mieszkańcy są wciąż na dorobku, a zakup mieszkania to inwestycja wymagająca często dziesiątek lat pracy, pomysł pobierania podatku od wartości posiadanej nieruchomości przyjmowany jest bardzo negatywnie.

Ministerstwo Finansów oficjalnie zaprzecza, żeby prace nad wprowadzeniem katastru były prowadzone. Mimo tego co jakiś czas pojawiają się głosy wieszczące, że nowy podatek jest nieunikniony, gdyż budżet państwa stał się workiem bez dna, a dług publiczny urósł do gigantycznych rozmiarów.

Przedstawiciele rządu informowali, że podatku katastralnego od każdej nieruchomości nie będzie, bo oznaczałoby to skazywanie emerytów na sprzedawanie mieszkań, które z powodu wzrostu cen warte są setki tysięcy złotych. Kataster mógłby wynosić w takim przypadku kilka tysięcy złotych rocznie, co byłoby trudne do zapłacenia z otrzymywanych niskich emerytur.

Nie wykluczono jednak, że podatek katastralny mógłby zostać wprowadzony od drugiego i kolejnych posiadanych mieszkań. Wiceminister finansów Sebastian Skuza w rozmowie z Business Insider Polska przyznał, że „być może” dla posiadaczy większej liczby nieruchomości powinny być „inne zasady”.

Kategorycznie zaprzeczę: nie, nie są rozważane propozycje w zakresie wprowadzenia katastru. Być może od posiadanej liczby mieszkań czy mieszkań na wynajem powinny być jakieś inne zasady.

Sebastian Skuza

„Inne zasady” oznaczają w tym przypadku nałożenie nowych zobowiązań w stosunku do fiskusa – Skuza odpowiadał na pytanie dotyczące możliwości ewentualnego zwiększenia przychodów samorządów po obciążeniu ich kosztami Polskiego Ładu. Władze lokalne w ciągu dekady stracą na rewolucji fiskalnej 140 mld zł.

Samorządy przygotowały nawet specjalny serwis, w którym można sprawdzić, o ile uszczupli się budżet danej gminy po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

RadioZET.pl/Business Insider Polska