Zamknij

mBank zostanie przejęty przez Skarb Państwa? Jest komentarz ministra finansów

09.10.2019 16:11
MBank na sprzedaż. PKO BP analizuje możliwość jego przejęcia
fot. Smyk Photo/Shutterstock (ilustracyjne)

Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju, nie wykluczył przejęcia mBanku przez Skarb Państwa. Z kolei PKO BP sprawdzi, czy będzie miał możliwości aby przejąć mBank. Jego sprzedaż zapowiedział niemiecki Commerzbank. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

MBank, który wciąż należy do Commerzbanku, wkrótce może zmienić właściciela. Niemiecki właściciel zapowiedział sprzedanie większościowych udziałów w polskim banku. 

Do możliwości przejęcia mBanku przez Skarb Państwa, odniósł się podczas Kongresu 590 w Jasionce minister Jerzy Kwieciński.

Zobacz także

Zawsze, gdy pojawiają się ciekawe aktywa bankowe, to ekscytuje rynek. Z mojego punktu widzenia najlepiej by było, gdyby te aktywa zostały przejęte przez taki bank, dla którego to jest dobre uzupełnienie obecnego portfela produktowego

Jerzy Kwieciński

Jednocześnie dodał, że nie wykluczył przejęcie mBanku przez jeden z banków kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Mogę zapewnić, że te banki, z którymi jako rząd bliżej współpracujemy, dobrze „zerkają” na to, co się dzieje na rynku

Jerzy Kwieciński

"Rzeczpospolita" przypomniała, że faworytami do przejęcia mBanku jest Pekao oraz PKO BP. Prezes tego drugiego banku - Zbigniew Jagiełło - na antenie radiowej Trójki zapowiedział przeprowadzenie analizy w sprawie ewentualnej transakcji. 

Jagiełło podkreślił, że "PKO BP jest bankiem, który ma największe kapitały, wynoszące prawie 40 mld zł".

Zobacz także

Przypomnę, że drugi bank te kapitały ma w okolicach 24 miliardy złotych. Od dłuższego czasu realizujemy strategię wzrostu organicznego, jak również od czasu do czasu, gdy widzimy, że jest to korzystne dla klientów i akcjonariuszy, kupujemy inne firmy

Zbigniew Jagiełło

Przypominał w ten sposób przejęcie niedawno firmy Masterlease.

MBank pod względem aktywów (ponad 150 mld zł) to czwarty największy bank w Polsce. Commerzbank wystawił na sprzedaż pakiet 70 proc. akcji mBanku o wartości 10-14,9 mld zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/Money.pl