Zamknij

MAP protestuje. Spółki Skarbu Państwa zapłacą w Polskim Ładzie wyższe podatki

10.09.2021 16:57
Mateusz Morawiecki
fot. Jakub Kaminski/East News

Ministerstwo Aktywów Państwowych zgłosiło „poważne zastrzeżenia” do sposobu, w jaki mający dotyczyć także część spółek Skarbu Państwa podatek minimalny od korporacji został dodany do Polskiego Ładu. Skutkiem „historycznej obniżki podatków” ma być podwyższenie obciążeń fiskalnych dla kontrolowanych przez państwo dużych przedsiębiorstw.

Polski Ład to przygotowana przez rząd rewolucja w systemie fiskalnym, która – jak podkreślają politycy – ma oznaczać niespotykane do tej pory obniżenie podatków. Z taką deklaracją nie zgadzał się Jarosław Gowin, słów krytyki dla przepisów nie kryje także wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, przekazując rządowi stanowisko Jacka Sasina.

MAP alarmuje w nim, że rozwiązania Polskiego Ładu mogą mieć „negatywny wpływ na stabilność finansową spółek z udziałem Skarbu Państwa”. Wszystko przez to, że przez dodane w ostatnim momencie zmiany fiskalne mogą one zostać zmuszone do oddawania fiskusowi kilkuset milionów złotych rocznie więcej, niż do tej pory.

Polski Ład to wyższe podatki dla spółek Skarbu Państwa. Ministerstwo Aktywów Państwowych protestuje

379 mln zł – o tyle wyższe podatki zapłacą przez wpisany do Polskiego Ładu podatek minimalny dla korporacji spółki Skarbu Państwa według Ministerstwa Aktywów Państwowych. MAP jest podwójnie oburzone – z powodu wprowadzenia nowego obciążenia fiskalnego oraz sposobu, w jaki zostało to przeprowadzone.

Jak można wyczytać w ostrym piśmie skierowanym przez wiceministra Andrzeja Śliwkę do Sekretarza Rady Ministrów Łukasza Schreibera, przepisy wprowadzające podatek minimalny zostały wprowadzone do Polskiego Ładu na kilka godzin przed jego zatwierdzeniem przez Radę Ministrów. Nie dało to praktycznie szans na dokładne przeanalizowanie skutków nowego podatku dla państwowych przedsiębiorstw oraz zgłoszenia uwag.

A te, według pospiesznych wyliczeń, będą poważne. Spółki Skarbu Państwa oddadzą fiskusowi prawie 400 mln zł więcej.

Z analizy przeprowadzonej w Ministerstwie Aktywów Państwowych wynika, że ta nowa alternatywna forma opodatkowania może mieć negatywny wpływ na stabilność finansową spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Andrzej Śliwka

379 mln zł dodatkowych obciążeń fiskalnych to szacunki sporządzone według danych finansowych państwowych przedsiębiorstw za 2019 rok. MAP rozpoczęło tworzenie prognozy z uwzględnieniem bardziej aktualnych danych. Straty spółek Skarbu Państwa na Polskim Ładzie mogą więc się jeszcze zwiększyć.

Podatek minimalny dla korporacji ma być rekompensatą dla budżetu za obniżenie stawki składki zdrowotnej przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym. Ma objąć duże korporacje, które wykazują „nieproporcjonalnie niskie” zyski (a co za tym idzie, płacą niski podatek) w stosunku do całości przychodów. Ma on dotknąć przede wszystkim zagraniczne przedsiębiorstwa, które transferują zyski z Polski stosując optymalizację podatkową.

RadioZET.pl/Business Insider Polska