Oceń
Luzowanie obostrzeń może być przeprowadzane najpierw w regionach, gdzie będzie najwięcej zaszczepionych. To jeden ze scenariuszy wychodzenia z lockdownu rozważanych przez rząd.
Lockdown, zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, potrwa co najmniej do czerwca 2021 roku. Wtedy właśnie liczba zaszczepionych Polaków ma być już na tyle duża, żeby „można było myśleć o powrocie do normalności”.
Jedną z rozważanych strategii luzowania obostrzeń jest powrót do stref, w których obowiązywałyby różne restrykcje. Do tej pory były one wyznaczane liczbą wykrywanych zakażeń, w przyszłości mogą zależeć od liczby osób, które w danym regionie się zaszczepiły.
Luzowanie obostrzeń: podział na strefy według liczby zaszczepionych
Rząd nie chce podać wiążących informacji dotyczących progów, po osiągnięciu których przeprowadzane byłoby luzowanie lub zaostrzenie restrykcji. Przyznał jednak, że jednym z rozważanych kryteriów jest odsetek osób zaszczepionych w danym regionie.
Szczepionki mają w pierwszym etapie wakcynacji chronić osoby starsze, najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Gdy duża część tej populacji zostanie zaszczepiona, ryzyko utraty przez nie życia znacznie zmaleje.
Efekt ochrony będzie tym lepszy, im więcej Polaków się zaszczepi. Osiągnięcie odporności zbiorowej powinno oznaczać w praktyce koniec pandemii i możliwość wycofania się z obostrzeń. Uzależnienie luzowania restrykcji od odsetka zaszczepionych w danym regionie osób jest więc jak najbardziej logiczne.
Na konferencji prasowe potwierdził to Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień, w taki sposób odpowiadając na pytanie o wyznaczaniu stref na podstawie liczby zaszczepionych.
Analizujemy sytuację w całym kraju oraz w poszczególnych regionach, odmrażanie gospodarki w strefach jest rozważane, ale nie zostały jeszcze podjęte żadne decyzje.
Decyzje o luzowaniu lub zaostrzaniu lockdownu podejmowane są przez rząd w dwutygodniowych interwałach.
Nowe obostrzenia mają wejść w życie 12 lutego 2021 i obowiązywać do 26 lutego 2021. Część z branż dostała warunkową zgodę na otwarcie, która może zostać cofnięta, jeśli zaobserwowany zostanie wzrost wykrywanych zakażeń.
RadioZET.pl
Oceń artykuł

