Zamknij

Luzowanie obostrzeń: strefy wyznaczane liczbą zaszczepionych

11.02.2021 13:14
Adam Niedzielski i Michał Dworczyk
fot. Piotr Molecki/East News

Luzowanie obostrzeń może być przeprowadzane najpierw w regionach, gdzie będzie najwięcej zaszczepionych. To jeden ze scenariuszy wychodzenia z lockdownu rozważanych przez rząd.

Lockdown, zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego,  potrwa co najmniej do czerwca 2021 roku. Wtedy właśnie liczba zaszczepionych Polaków ma być już na tyle duża, żeby „można było myśleć o powrocie do normalności”.

Jedną z rozważanych strategii luzowania obostrzeń jest powrót do stref, w których obowiązywałyby różne restrykcje. Do tej pory były one wyznaczane liczbą wykrywanych zakażeń, w przyszłości mogą zależeć od liczby osób, które w danym regionie się zaszczepiły.

Luzowanie obostrzeń: podział na strefy według liczby zaszczepionych

Rząd nie chce podać wiążących informacji dotyczących  progów, po osiągnięciu których przeprowadzane byłoby luzowanie lub zaostrzenie restrykcji. Przyznał jednak, że jednym z rozważanych kryteriów jest odsetek osób zaszczepionych w danym regionie.

Szczepionki mają w pierwszym etapie wakcynacji chronić osoby starsze, najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Gdy duża część tej populacji zostanie zaszczepiona, ryzyko utraty przez nie życia znacznie zmaleje.

Efekt ochrony będzie tym lepszy, im więcej Polaków się zaszczepi. Osiągnięcie odporności zbiorowej powinno oznaczać w praktyce koniec pandemii i możliwość wycofania się z obostrzeń. Uzależnienie luzowania restrykcji od odsetka zaszczepionych w danym regionie osób jest więc jak najbardziej logiczne.

Na konferencji prasowe potwierdził to Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień, w taki sposób odpowiadając na pytanie o wyznaczaniu stref na podstawie liczby zaszczepionych.

Analizujemy sytuację w całym kraju oraz w poszczególnych regionach, odmrażanie gospodarki w strefach jest rozważane, ale nie zostały jeszcze podjęte żadne decyzje.

Michał Dworczyk

Decyzje o luzowaniu lub zaostrzaniu lockdownu podejmowane są przez rząd w dwutygodniowych interwałach.

Nowe obostrzenia mają wejść w życie 12 lutego 2021 i obowiązywać do 26 lutego 2021. Część z branż dostała warunkową zgodę na otwarcie, która może zostać cofnięta, jeśli zaobserwowany zostanie wzrost wykrywanych zakażeń.

RadioZET.pl