Zamknij

Konferencja rządu i luzowanie obostrzeń. Jakie zmiany po 25 kwietnia?

21.04.2021 07:55
Adam Niedzielski o lockdownie
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził na antenie TVP, że decyzja w sprawie dalszych obostrzeń zapadnie w środę 21 kwietnia. Co się zmieni?

Lockdown dobiega końca? Szczepienia przyśpieszają, zaś liczba zakażeń wyraźnie spada, co podkreślił na sam minister zdrowia Adam Niedzielski.

W środę 21 kwietnia podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia ogłosi nowe decyzje w sprawie obostrzeń po 25 kwietnia. Co może się zmienić?

Obostrzenia po 25 kwietnia

Po środowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotra Müllera - planowane jest przekazanie nowych informacji na temat obostrzeń.

W świetle obowiązujących przepisów przynajmniej do 25 kwietnia zamknięte będą salony kosmetyczne i fryzjerskie, wielkopowierzchniowe sklepy budowlane, większość sklepów w galeriach handlowych, zaś gastronomia może działać tylko na wynos. Do końca majówki zamknięte dla turystów pozostają też hotele.

Müller w rozmowie z TVP podkreślił, że ograniczenia będą luzowane wieloetapowo. O tym, która branża ma szansę otworzyć się jako pierwsza, mówił na antenie Radia ZET minister zdrowia Adam Niedzielski. Reprezentant rządu wskazał, że możliwy jest ponowny podział Polski na strefy: żółtą, zieloną i czerwoną.

Wydaje się, że jednak pójście w kierunku regionalizacji jest taką naturalną ścieżką w tej chwili, bo jeżeli porównujemy sytuację na Śląsku, gdzie jest największa w Polsce liczba zakażeń do sytuacji na Podkarpaciu, gdzie jest najmniejsza, to są to dwa różne światy pod względem epidemicznym

Adam Niedzielski

Priorytetem rządu jest odmrożenie szkół i umożliwienie dzieciom klas I-III podstawówki nauki stacjonarnej. Następnym krokiem miałoby być odmrożenie usług kosmetycznych i fryzjerskich i sprzedaży w największych sklepach budowlanych. Właściciele hoteli muszą poczekać na zniesienie restrykcji przynajmniej do końca majówki.

Niewykluczone, że gastronomia niebawem zadowolić się będzie musiała otwartymi ogródkami piwnymi, o co branża apeluje od dłuższego czasu. Branża fitness i rozrywka znów plasuje się na szarym końcu listy branż do odmrożenia.

RadioZET.pl/PAP