Zamknij

Luzowanie obostrzeń po 18 kwietnia? Rzecznik rządu komentuje

08.04.2021 10:05
Luzowanie obostrzeń po 18 kwietnia. Rzecznik rządu komentuje
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EastNews

Lockdown został po raz kolejny przedłużony. Decyzja została podjęta mimo niewielkiego spadku liczby zakażeń. Czy po 18 kwietnia restrykcje zostaną poluzowane, a część obostrzeń zniesiona? Rzecznik rządu Piotr Muller skomentował taką możliwość.

Lockdown nadal obowiązuje na tych samych warunkach, które były wprowadzone przed Wielkanocą. Minister zdrowia Adam Niedzielski po spotkaniu z Rządowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego zapowiedział w środę (7 kwietnia 2021) dalsze obowiązywanie restrykcji związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19.

Mimo stanu pandemii obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej zostaną zorganizowane. Rząd zdecydował jednak, że odbędą się w reżimie sanitarnym, a duża część będzie transmitowana w telewizji. Tymczasem rzecznik rządu Piotr Muller wyraził nadzieję, że nie będzie konieczności przedłużania obostrzeń do końca kwietnia.

Lockdown. Luzowanie obostrzeń po 18 kwietnia 2021

Rzecznik rządu mówił w czwartek (8 kwietnia 2021) w Polskim Radiu o prawdopodobieństwie luzowania lockdownu w najbliższych tygodniach.

Jeżeli chodzi o ich przedłużenie w całości w tym zakresie, co teraz obowiązują, to mam nadzieję, że to nie będzie konieczne i że po 18 kwietnia chociaż niektóre usługi, publiczne również, będzie można z powrotem przywrócić do funkcjonowania

Piotr Müller, rzecznik rządu

Piotr Muller podkreślił jednak, że luzowanie obostrzeń będzie możliwe tylko wtedy, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Jego zdaniem środowe i wtorkowe wyniki liczby zakażonych nie są reprezentatywne, bo dotyczą okresu świątecznego, w którym mniej osób stawiało się na testy. Podkreślił, że dopiero w przyszłym tygodniu będzie widać dane dotyczące potencjalnych zarażeń w czasie świąt.

Koronawirus. Które branże do otwarcia po 18 kwietnia

Rzecznik rządu zdradził, że jednym z wariantów, który jest brany pod uwagę w zakresie odmrażania, to przywracanie usług na świeżym powietrzu. Dodał jednak, że branża gastronomiczna w zeszłym roku nie stosował się do instrukcji m.in. odnośnie dystansu między stolikami: - wiele firm tego nie przestrzegało – dodał Piotr Muller.

Zdaniem Piotra Mullera jest jeszcze za wcześnie na jasną deklarację czy na majówkę zostaną otwarte restauracje i branża sportowa. "Chciałbym, by to było możliwe, ale - jak mówię - do 18 kwietnia mamy aktualne obostrzenia" - zaznaczył.

RadioZET.pl/PAP/PolskieRadio