Zamknij

Luzowanie obostrzeń od 4 maja 2021. Co wróciło do normalności?

04.05.2021 07:01
galeria handlowa
fot. Marek BAZAK/East News

Na ten moment czekaliśmy od wielu miesięcy: część wprowadzonych przez rząd restrykcji zniknęła 4 maja 2021 i jest szansa, że nie wróci więcej. Do normalności wróciły między innymi sklepy – od poniedziałku znowu można wybrać się na zakupy.

Lockdown ma zniknąć w maju 2021; rząd przedstawił harmonogram luzowania obostrzeń, który pod koniec miesiąca ma zakończyć się otwarciem wszystkiego, co zostało do tej pory zamknięte rozporządzeniami.

Powrót do normalności zaczął się niespodziewanie już 1 maja 2021, gdy wróciła możliwość uprawnia sportu na świeżym powietrzu. Aktywności fizycznej może oddawać się na razie maksymalnie 50 osób jednocześnie. Limit 50 procent obłożenia dotyczy „zorganizowanych grup dzieci i młodzieży” w krytych obiektach sportowych oraz na basenach. A co wróciło do życia od 4 maja 2021?

Koniec lockdownu. 4 maja 2021 otwarcie galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych

Zademonstrowany przez rząd harmonogram odmrażania gospodarki przewiduje otwieranie branż dotkniętych lockdownem w kilkudniowych odstępach, które pod koniec przejdą w dwutygodniowe czekanie na pełny powrót restauracji, siłowni i klubów fitness.

Maj 2021 zaczyna się od silnego odmrożeniowego uderzenia: do działania od 4 dnia miesiąca wracają sklepy w galeriach handlowych oraz sklepy wielkopowierzchniowe, w tym budowlane i meblowe. W obiektach wciąż będą jednak obowiązywać zaostrzone zasady reżimu sanitarnego: limit jednego klienta na 15 metrów kwadratowych powierzchni oraz konieczność zapewnienia środków dezynfekujących.

Oprócz handlu otwiera się także częściowo kultura: od 4 maja 2021 można odwiedzać galerie sztuki i muzea przy zachowaniu tych samych ograniczeń, jakie obowiązują w sklepach.

Zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych obowiązuje także od 4 maja 2021 w miejscach kultu religijnego. Rząd rekomenduje, że ceremonie były odprawiane na świeżym powietrzu.

Ostatnią zmianą, jaka weszła w życie 4 maja 2021, jest powrót do nauki stacjonarnej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Wytyczne rządu mówią w tym przypadku między innymi o wietrzeniu sal podczas przerw oraz dezynfekcji placówek w weekendy.

Następna runda luzowania odbędzie się już 8 maja 2021, o ile nie przeszkodzi w tym liczba zachorowań.

RadioZET.pl