Zamknij

Luzowanie obostrzeń od 28 maja. Co się zmieni?

27.05.2021 08:22
Kolejne etapy luzownia obostrzeń
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Maj upływa pod znakiem otwierania gospodarki. Spora jej część zostanie odmrożona w piątek 28 maja. Zielone światło na wznowienie biznesu dostali m.in. restauratorzy i branża fitness.

Lockdown dobiega końca? 28 maja kolejne branże otworzą się. Restauracje, które dotąd działały tylko w ramach ogródków piwnych, przyjmą gości w lokalach, zaś zamrożona od miesięcy branża fitness odżyje.

Rząd ma zdecydować, kiedy otworzy branżę targową, eventową i dyskoteki. Do resortu zdrowia docierają apele, by przyspieszyć znoszenie restrykcji.

Luzowanie obostrzeń 28 maja. Które branże do otwarcia?

Restauracje czynne od 28 maja. ZASADY

W piątek (28 maja 2021) ruszy gastronomia wewnętrzna. Restauratorzy po wielu miesiącach ograniczania pracy do wydawania posiłków na wynos, przyjmą pierwszych gości w lokalu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bary i restauracje już dziś mogą obsługiwać gości, ale wyłącznie na terenie ogródków piwnych.

Restauracje będą mogły otworzyć się w reżimie sanitarnym. Zajęty będzie mógł być co drugi stolik, a gości w lokalu może być max. 50 proc. Odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Coraz większe wesela

Odżyje także branża weselna, która z każdym etapem luzowania obostrzeń zezwala na coraz większą liczbę biesiadników. Od piątku 28 maja w uroczystościach tj. komunie czy wesela będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób. Co istotne, do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione.

Siłownie, baseny, obiekty sportowe

Sport nie tylko na zewnątrz. Zamrożona od miesięcy branża fitness wznowi treningi na siłowniach. 28 maja otworzą się baseny i kryte obiekty sportowe. Obowiązuje jednak limit 50 proc. obłożenia obiektu, który dot. również publiczności. Zajęte może być co drugie miejsce na widowni.

Limit osób obowiązywać będzie także w siłowniach: jedna osoba na 15 mkw. Tego dnia ruszą też zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi, w których uczestniczyć będzie mogło max. 250 osób.

Które branże otworzą się w czerwcu?

Rząd niespodziewanie odmroził koncerty, stosując przy tym niespotykaną dotąd logikę w kolejności luzowania obostrzeń. Najpierw ruszą bowiem koncerty w lokalach, potem zaś wydarzenie na świeżym powietrzu. Zgodnie z opublikowanym we wtorek 25 maja rozporządzeniem, koncerty w lokalu, czy na stadionach mogą odbywać się już do 26 maja. Przepis ten przestanie jednak obowiązywać 5 czerwca.

Od 4 czerwca zaś ruszą koncerty plenerowe z maksymalnie 250 uczestnikami. Do limitu nie wliczają się zaszczepieni. W trakcie imprezy należy nosić maseczki oraz zachowywać dystans minimum 1,5 metra od innych osób. Nie można będzie także pić napojów ani spożywać posiłków. 

Wciąż wiele innych branż czeka na odmrożenie. W imieniu przedsiębiorców Rzecznik MŚP skierował w tej sprawie pismo do resortu zdrowia. Zdaniem Adama Abramowicza nie ma już żadnych argumentów na blokowanie targów, kongresów, centrów rozrywki, pokojów zagadek, dyskotek czy udostępniania parkietów tanecznych. Kolejne decyzje w sprawie luzowania obostrzeń mogą pojawić się jeszcze w maju.

RadioZET.pl