Zamknij

Luzowanie obostrzeń od 19 kwietnia. Który sektor pierwszy

13.04.2021 23:54
Luzowanie obostrzeń od 19 kwietnia. Który sektor pierwszy
fot. Mateusz Grochocki/East News

Rada Medyczna widzi możliwość poluzowania obostrzeń od 19 kwietnia 2021 roku, ale tylko w jednym sektorze. Prof. Magdalena Marczyńska powiedziała, że w pierwszej kolejności bardzo prawdopodobne jest otwarcie żłobków i przedszkoli.

W tym artykule przeczytasz:

  1. Luzowanie obostrzeń od 19 kwietnia 2021 roku
  2. Lockdown. Odmrożenie żłobków i przedszkoli. Co z uczniami klas I-III?
  3. Kiedy poznamy kolejne decyzje dotyczące lockdownu?

Lockdown w polskiej gospodarce trwa już ponad 13 miesięcy. Przedsiębiorcy z zamrożonych branż domagają się wydania zgody na ponowne prowadzenie biznesu, a politycy powtarzają, że decyzja zależy od liczby zakażeń i postępów w Narodowym Programie Szczepień.

Wiceminister Olga Semeniuk powiedziała, że teraz nie jest czas na luzowanie obostrzeń. W podobnym tonie, choć bardziej łagodnie wypowiadają się przedstawiciele Rady Medycznej. We wtorek (13 kwietnia 2021) prof. Magdalena Marczyńska po spotkaniu z członkami gremium przyznała, że nie będzie luzowania na szeroką skalę, ale niebawem na odmrożenie mogą liczyć żłobki i przedszkola.

Luzowanie obostrzeń od 19 kwietnia 2021 roku

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zakażenia w najmłodszej grupie stanowią ok. 1 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce.

Liczby zakażeń w tej grupie wzrastały równolegle do fali epidemii, a nie ją wyprzedzały, czy napędzały. Dlatego po dzisiejszym spotkaniu Rady Medycznej z rządem można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że żłobki i przedszkola zostaną od poniedziałku ponownie otwarte

prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego

Członkini rady powiedziała w rozmowie z PAP, że jej współrozmówcy podczas spotkania wykazali zrozumienie dla zmęczenia społecznego obostrzeniami, priorytetem jest jednak stanie na straży wydolności systemu ochrony zdrowia.

Lockdown. Odmrożenie żłobków i przedszkoli. Co z uczniami klas I-III?

Czy uczniowie pierwszych lat szkół podstawowych mogą liczyć na podobne zniesienie restrykcji co przedszkolaki? Prawdopodobnie nie. Dzieci uczęszczające do klas I-III nadal będą pobierały naukę zdalnie.

Członkowie rady doradzającej premierowi argumentowali, aby jeszcze się z tym wstrzymać. Konieczne jest bowiem zmniejszenie obłożenia łóżek szpitalnych.

Kiedy poznamy kolejne decyzje dotyczące lockdownu?

Rząd chce, aby lekarze, policjanci czy strażacy nie rezygnowali z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem i w rozporządzeniu dotyczącym zamknięcia przedszkoli i żłobków wskazał na kilka wyjątków. Dyrektorzy tych placówek dopatrzyli się jednak luki w przepisach i przyjmują stacjonarnie wszystkie dzieci.

Kiedy zostaną przekazane dalsze decyzje dotyczące zamrożenia gospodarki? Na środę (14 kwietnia) zaplanowana jest konferencja rządu. Prawdopodobnie premier Mateusz Morawiecki lub minister zdrowia Adam Niedzielski, poinformują jak pod względem obostrzeń będzie wyglądała majówka oraz kiedy dzieci będą mogły wrócić do nauki stacjonarnej.

Z drugiej strony, kolejne spotkanie Rady Medycznej ma się odbyć jeszcze przed majówką. Dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że informacje podczas czwartkowej konferencji będą dotyczyły krótszego okresu.

RadioZET.pl/PAP