Zamknij

Luzowanie obostrzeń jednak szybsze. 8 maja odmrożenie nie tylko hoteli

07.05.2021 22:07
Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Od soboty zgodnie z zapowiedziami rządu hotele mogą zacząć znowu przyjmować gości. Mimo że rząd wszelkie wiadomości o przyspieszeniu luzowania nazywał „fake newsami”, w rozporządzeniu o odmrażaniu gospodarki przesunął start jednej z branż o tydzień: z 15 na 8 maja.

Lockdown będzie w maju 2021 roku stopniowo luzowany, chociaż pełnego powrotu do normalności nie należy się jednak spodziewać. Najdobitniej pokazuje to  zniesienie obowiązku noszenia maseczek, zapowiedziane na 15 maja 2021 roku: można je będzie zdjąć na otwartej przestrzeni, ale w budynkach – na przykład w sklepach czy klatkach schodowych – trzeba będzie je znowu zakładać.

Restrykcje dadzą o sobie znać także osobom, które majówkę przełożyły na długi weekend na początku czerwca. Rząd przedłużył stosowanie limitu gości w hotelach do 5 czerwca 2021 włącznie, przez co spora część tęskniących za wypoczynkiem Polaków nie znajdzie noclegu i będzie musiała zostać w domach. Jednocześnie jednak rząd zrobił coś, czemu wcześniej kategorycznie zaprzeczał: przyspieszył o tydzień luzowanie branży imprez okolicznościowych.

Wesela i komunie ruszają 8 maja 2021. Rząd przyspieszył odmrożenie o tydzień

Polacy lubią dzielić się w rozmowach konstatacją, że „politycy kłamią”. Powody do takiego utyskiwania na jakość życia politycznego dał im właśnie minister zdrowia Adam Niedzielski, który na konferencji 6 maja 2021 roku tłumaczył, że wszelkie informacje dotyczące zmian w harmonogramie odmrażania gospodarki to „fake newsy”.

Rozporządzenie oficjalnie podające daty i zasady otwierania poszczególnych branż w maju 2021 roku ukazało się kilka godzin po wystąpieniu ministra. I okazało się, że w porównaniu do planów przedstawionych na konferencji 28 kwietnia 2021 znalazły się w nim zmiany.

Według zapowiedzi widocznych wciąż na rządowej stronie możliwość organizowania imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu, a więc wesel i komunii, miała pojawić się 15 maja 2021 roku. Z zapisów rozporządzenia wynika jednak, że branża może otworzyć się tydzień wcześniej, czyli 8 maja 2021.

Potwierdził to oficjalnie w wystąpieniu dla „Newsroom WP” Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Od 8 maja obowiązującym standardem przy imprezach okolicznościowych jest, że razem może przebywać do 25 osób. Na dworze i w domu te maseczki nie będą nas obowiązywać. Dzieci także wliczane są w ten limit osób, wyłączeni z limitu są tylko organizatorzy takich imprez.

Wojciech Andrusiewicz

Słowa rzecznika mogą budzić lekką konfuzję, jako że mówi on o braku konieczności noszenia maseczek, które na otwartej przestrzeni należy zakładać do 15 maja 2021.

Spotkania komunijne i weselne do 28 maja 2021 roku mogą liczyć maksymalnie 25 osób. Do tej liczby nie wlicza się organizatora ani osób całkowicie zaszczepionych. 29 maja 2021 liczba gości mogących bawić się wspólnie wzrośnie dwukrotnie, do 50 osób. Warunkiem jest odbywanie się imprezy „na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży”.

RadioZET.pl/wp.pl