Zamknij

Luzowanie obostrzeń. Tych branż rząd nie otworzy 4 maja 2021

27.04.2021 19:29
Adam Niedzielski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Hotele, restauracje, ogródki piwne – nie czas jeszcze się z nimi witać. Optymistyczne słowa Jarosława Gowina to tylko jeden z głosów polityków, który w rządzie przeważany jest opinią Adama Niedzielskiego. A ten w Radiu ZET jasno zadeklarował, co i w jakiej kolejności będzie otwierać w maju rząd.

Lockdown zbliża się ku końcowi, nie ma jednak co liczyć na szybkie i gwałtowne wycofanie obostrzeń. Jarosław Gowin publicznie wskazuje, że otwarte powinny zostać branże cierpiące z powodu restrykcji najdłużej, dodając jednak, że tak powinno się stać w jego opinii. Wicepremier złożył już deklaracje o odmrożeniu gospodarki wcześniej, ale decyzja rządu wprowadziła przedłużenie lockdownu.

Lider Porozumienia, mimo teki ministra rozwoju, pracy i technologii, nie ma najważniejszego głosu w rządzie w sprawie obostrzeń wpływających na gospodarkę. Ostateczną decyzję podejmuje premier, który z większą uwagą przygląda się zaleceniom ministra zdrowia. Sprawa ma też podtekst polityczny: szef rządu realizuje interesy PiS, a nie jest nim pokazywanie Jarosława Gowina jako osoby znoszącej wprowadzony przez rząd lockdown.

Nowe obostrzenia od 4 maja 2021. Bez szans na odmrożenie ważnych branż

Jarosław Gowin zapowiedział, że 28 kwietnia 2021, na zebraniu rządu po którym Adam Niedzielski ma zaprezentować harmonogram odmrażania gospodarki w maju, pokaże swój plan znoszenia lockdownu.

Jego założeniem jest między innymi odmrożenie już 4 maja 2021 hoteli, restauracji i siłowni – a więc branż, które z powodu COVID-19 najdłużej cierpiały z powodu zakazu prowadzenia działalności. Wicepremier wcześniej zapowiadał, że lokale miałyby zostać dostępne tylko dla osób zaszczepionych.

Szczegóły planu mają zostać przedstawione podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Szanse na jego przyjęcie są jednak małe: minister zdrowia Adam Niedzielski mówił co prawda, że czekają nas dobre wiadomości i powrót branż, za którymi się stęskniliśmy, jego stanowisko, przedstawione w Radiu ZET, zakłada jednak odwrotną kolejność odmrażania gospodarki.

Sekwencja będzie prawdopodobnie bardzo zbliżona do tej, jaką mieliśmy przy podejmowaniu decyzji zaostrzających te regulacje dotyczące ograniczania działalności w różnych sektorach gospodarki, czyli pewnie w pierwszej kolejności będą przywracane usługi, mówię tutaj o fryzjerach, o całej branży beauty, o drobnych usługach, a potem handel wielkopowierzchniowy, dotyczący w pierwszej kolejności sklepów budowlanych, a potem oczywiście galerii, gdzieś też w perspektywie pojawiają się hotele, a na końcu prawdopodobnie restauracje i fitnessy.

Adam Niedzielski

Posłuchaj podcastu

Zgodnie z zapowiedzią ministra, od 26 kwietnia 2021 w 11 województwach do działania wróciły salony fryzjerskie. Następnym krokiem ma być więc otworzenie sklepów wielkopowierzchniowych.

Branże, które Gowin widzi na początku listy – gastronomię i fitness – Niedzielski lokuje na samym końcu tabeli branż do otwarcia. Na odmrażanie pełną parą, zgodnie z deklaracją ministra zdrowia, przyjdzie pora gdy liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 osób spadnie poniżej 20 000. 27 kwietnia 2021, w przeddzień ogłoszenia harmonogramu otwierania branż, w szpitalach przebywało niemal 27 000 pacjentów.

RadioZET.pl