Zamknij

Luzowanie obostrzeń. Otwierają się nie tylko siłownie i restauracje

28.05.2021 10:39
siłownia przygotowana do otwarcia w reżimie sanitarnym
fot. MAREK DYBAS/REPORTER/East News

28 maja 2021 zaczęły obowiązywać przepisy łagodzące kolejne obostrzenia. Po wielomiesięcznej przerwie można wreszcie wybrać się na ćwiczenia do siłowni lub klubu fitness, a posiłek zjeść we wnętrzu restauracji.

Lockdown w maju 2021 roku stał się cieniem obostrzeń, jakie obowiązywały podczas szczytu trzeciej fali. Restrykcje były zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez rząd systematycznie luzowane, część z decyzji została nawet przyspieszona ze względu na szybki spadek liczby zachorowań.

Najdłużej na możliwość powrotu do działalności czekała branża fitness, która została uznana przez rząd za szczególnie niebezpieczną pod względem potencjału transmisji koronawirusa. Prewencyjne zamknięcie „na dwa tygodnie” trwało więc w przypadku siłowni i klubów fitness ponad pół roku. Gdzie można pójść od 28 maja 2021?

Ostatnia majowa fala luzowania obostrzeń. Co odmrożone od 28 maja 2021?

Obostrzenia są łagodzone, a nie znoszone. Lockdown nie jest wygaszany, tylko przygaszany, bo zagrożenie koronawirusem wciąż jest realne. Premier Morawiecki przyznał, że jeśli Polacy nie ruszą się szczepić, to czeka nas czwarta fala zachorowań i konieczność powrotu do twardego lockdownu.

Z powodu zagrożenia obostrzenia nie są wycofywane całkowicie. Odmrażane są co prawda kolejne branże, jednak pod warunkiem działania w reżimie sanitarnym ograniczającym liczbę klientów.

Siłownie i kluby fitness, które zgodnie z rozporządzeniem otworzyły się 28 maja 2021, mogą wpuszczać tylko jednego ćwiczącego na 15 metrów kwadratowych udostępnionej klientom powierzchni. Takie same ograniczenia rząd przewidział także dla solariów. Przedsiębiorcy muszą także przestrzegać reżimu sanitarnego.

Od 28 maja 2021 można wybrać się do restauracji, a nie tylko do ogródka gastronomicznego. Zasady goszczenia klientów wewnątrz pomieszczeń są surowe: zajęty może być co drugi stolik, a łączna liczba klientów nie może przekroczyć 50 procent możliwego obłożenia. Odległość od stolików musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między nimi zostanie ustawiona przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Do wnętrz będą mogły przenieść się także imprezy okolicznościowe, takie jak wesela i komunie. Limit gości wynosi w tym przypadku 50 osób, przy czym do tej liczby nie są wliczane osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Do działania mogą wrócić także kryte obiekty sportowe oraz baseny, które od 28 maja 2021 ą dostępne dla wszystkich. Także i w tym przypadku obowiązuje reguła 50 procent, i to aż dwukrotnie: ogranicza ona zarówno liczbę osób korzystających z obiektu czy basenu, jak i liczbę widzów. Wydarzenia sportowe poza obiektami zostały ograniczone do maksymalnie 250 osób.

RadioZET.pl