Zamknij

Luzowanie obostrzeń. Harmonogram z tygodniowym przesunięciem

06.05.2021 15:28
Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Obietnice o znoszeniu lockdownu w Polsce w czwartek 6 maja 2021 mają zostać zapisane w rozporządzeniu, w którym dokładnie określone zostaną daty, zasady oraz warunki odmrażania zamkniętych przez pandemię branż. Mimo ogłoszenia harmonogramu 28 kwietnia 2021 na konkretne przepisy przełożono do tej pory tylko część z 4 maja 2021, otwierającą sklepy w galeriach handlowych.

Lockdown zbliża się do końca. Zapowiedzi rządu z 28 kwietnia 2021 dotyczące harmonogramu odmrażania gospodarki w maju 2021 są finalizowane i 6 maja 2021 można spodziewać się oficjalnego dokumentu z podpisem premiera Mateusza Morawieckiego.

W „dużym rozporządzeniu epidemicznym” mają się pojawić dokładne informacje dotyczące kolejności, terminów i warunków otwierania przedsiębiorstw z poszczególnych branż. Już 8 maja 2021 gości mają przyjmować hotele, podstawy do wznowienia działania branża hotelarska będzie mieć dopiero po wejściu w życie nowych przepisów. Ich publikacja, mimo zaprezentowania harmonogramu jeszcze w kwietniu 2021, została przesunięta o ponad tydzień.

Rząd będzie kontynuował luzowanie. Zasady na cały maj w rozporządzeniu

Luzowanie obostrzeń nie jest zagrożone – rząd zamierza kontynuować plan odmrażania gospodarki w maju 2021 roku. Gdy po raz pierwszy pokazano harmonogram wygaszania restrykcji, rząd zastrzegł, że na jego realizację będzie miała wpływ sytuacja epidemiczna.

Harmonogram powrotu do normalności zastał zaprezentowany wstępnie przed długim majowym weekendem, do 6 maja 2021 nie został jednak oficjalnie zatwierdzony i zapisany w rozporządzeniu.

Z tego powodu powstały spekulacje, że rząd zamierza wprowadzić modyfikacje do planu. Liczba wykrywanych zakażeń na 100 000 mieszkańców już 4 maja 2021 spadła poniżej wartości, jaka ma zagwarantować 15 maja 2021 zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa na otwartej przestrzeni. Czy dojdzie do przyspieszenia realizacji harmonogramu?

Dzisiaj finalizujemy duże rozporządzenie epidemiczne, które będzie pokazywało plan do końca maja, tak jak deklarowaliśmy. Dzisiaj to rozporządzenie planujemy podpisać i opublikować.

Adam Niedzielski

Dopóki nie pojawi się oficjalne rozporządzenie, nie wiadomo. Adam Niedzielski na konferencji prasowej przekazał jednak dwie wiadomości dotyczące luzowania: dobrą i nieco rozczarowującą. Pierwsza mówi o tym, że rząd zamierza kontynuować odmrażanie gospodarki. Druga, że pojawiające się przekazy o zmianach w harmonogramie to „fake newsy”. Szybszego znoszenia restrykcji nie ma więc co oczekiwać.

Jeśli zapowiedzi z 28 kwietnia 2021 nie zostaną zmodyfikowane, 8 maja 2021 otworzą się hotele, 15 maja 2021 będzie można wybrać się ze znajomymi do ogródków przy restauracjach, na pokaz kina plenerowego oraz ściągnąć maseczki na otwartej przestrzeni.

29 maja 2021 wejdziemy do wnętrza restauracji, wrócimy do treningów w siłowniach i klubach fitness oraz wybierzemy się na seans do kina.

RadioZET.pl