Zamknij

Luzowanie obostrzeń. Fryzjerzy znów czynni w części województw

21.04.2021 15:52
salon fryzjerski
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Salony fryzjerskie w części województw mogą od 26 kwietnia 2021 znów przyjmować klientów. Rząd zdecydował się na zniesienie obostrzeń w regionach, w których pozwala na to liczba wykrywanych zakażeń oraz aktywnych hospitalizacji.

Lockdown nie pozwoli co prawda wyjechać na majówkę, ale mieszkańcy wybranych województw na długi weekend będą sobie mogli sprawić nowe fryzury. Adam Niedzielski przygotowywał Polaków do takiego rozwiązania, mówiąc w Radiu ZET, że sytuacja na Śląsku i Podkarpaciu to „dwa różne światy”.

Zgodnie z oczekiwaniami, doszło do regionalizacji luzowania obostrzeń. Tak jak w marcu 2021 rząd wprowadzał dodatkowe restrykcje w poszczególnych województwach, tak przed majówką zdecydował się na ruch w drugą stronę i odmrażanie przedsiębiorstw w strefach, które uznał za wystarczająco bezpieczne.

Fryzjerzy otwarci od 26 kwietnia 2021. W których województwach?

Minister zdrowia zdradził, że decyzja o poluzowaniu obostrzeń w części regionów poprzedzona była „intensywnymi konsultacjami”. Rząd dawał do zrozumienia, że należy spodziewać się odpuszczenia lockdownu w wybranych województwach, zaznaczał jednak przy tym, że żadne wiążące decyzje jeszcze nie zapadły.

Wiadomo było, że w części regionów śledzone przez rząd wskaźniki spadają do poziomu, który umożliwi luzowanie obostrzeń. Do tej pory mówiono głównie o liczbie wykrywanych zachorowań na 100 000 mieszkańców, Adam Niedzielski zdradził ponadto, że ważna jest także liczba aktywnych hospitalizacji.

Po przeanalizowaniu danych rząd zadecydował, że kryteria pozwalające na częściowe poluzowanie obostrzeń spełniają woj. warmińsko-mazurskie, podkarpackie, podlaskie, lubelskie, pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. W nich dzieci z klas I-III szkól podstawowych wrócą do nauki w trybie hybrydowym.

Dobrą wiadomością jest także pozwolenie na przyjmowanie klientów przez salony fryzjerskie i kosmetyczne, oczywiście z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego. Wizyty można już zacząć rezerwować, pierwsi klienci siądą na krześle i zostaną ostrzyżeni 26 kwietnia 2021 roku.

Wprowadzone przez rząd nowe obostrzenia będą obowiązywać od 26 kwietnia 2021. O ewentualnych kolejnych łagodzeniach obostrzeń dowiemy się jeszcze przed długim weekendem.

RadioZET.pl