Zamknij

Luzowanie obostrzeń. Czy restauracje będą czynne w majówkę?

21.04.2021 16:39
ogródek przy restauracji
fot. Piotr Molecki/East News

Rząd podzielił Polskę na dwie strefy: w jednej z nich obostrzenia zostały przedłużone w całości, w drugiej zdecydowano się na poluzowanie restrykcji. Czy w długi majowy weekend będzie można pójść do restauracji lub ogródka piwnego?

Lockdown od 26 kwietnia 2021 będzie występować w Polsce w dwóch wersjach. Adam Niedzielski zapowiadał taki podział mówiąc w Radiu ZET, że sytuacja na Śląsku i Podkarpaciu to „dwa różne światy”.

Konferencja ministra zdrowia przyniosła dobre wieści dla mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego – w tych regionach restrykcje zostaną poluzowane. Czy w związku z tym otworzą się restauracje?

Lockdown od 26 kwietnia 2021. Obostrzenia dla restauracji i ogródków

W najbliższym czasie największym wrogiem luzowania obostrzeń będzie majówka. Rząd chce zapobiec wyjazdom Polaków na długi weekend, utrzymując zakaz działania hoteli oraz przedłużając restrykcje dotyczące galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych.

Powiew wiosny i zmęczenie lockdownem może bowiem doprowadzić do nadmiernego rozluźnienia czujności, ignorowania zasad reżimu sanitarnego i znacznie zwiększyć liczbę zachorowań. Specjaliści stawiają sprawę jasno: albo zostaniemy na majówkę w domach, albo lockdown zmusi nas do tego w wakacje.

Długi weekend postrzegany był jako szansa do rozpoczęcia odrabiania strat przez restauracje i branżę gastronomiczną. Gdy pojawiła się możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu, przedstawiono także pomysł na otworzenie ogródków przy restauracjach, w których znajdujący się w odpowiednim oddaleniu goście nie ryzykowaliby zarażenia się od innych klientów.

Pomysł był nawet rozważany przez rząd, ostatecznie jednak restauracje zostały uznane za zbyt niebezpieczne i utrzymano ograniczenie w ich działaniu w obu strefach. Od 26 kwietnia 2021 jak do tej pory branża gastronomiczna będzie mogła realizować zamówienia na wynos, nie będzie jednak można zjeść na miejscu, także w ogródkach.

Sytuacja może zmienić się po 3 maja 2021: Adam Niedzielski na konferencji zapowiedział, że 28 kwietnia 2021 zaprezentuje harmonogram odmrażania gospodarki na maj, uwzględniający restauracje i branżę hotelarską.

Przedstawimy bardziej szczegółowy plan na maj, m.in. dla branż gastronomicznej i hotelarskiej. Odniesiemy się też do komunii, wesel i uroczystości. Przewidujemy, że sytuacja będzie się poprawiała.

Adam Niedzielski

Rząd zapowiedział, że o obostrzeniach mających obowiązywać po 3 maja 2021 powie na konferencji jeszcze przed długim weekendem.

RadioZET.pl