Zamknij

Luksusy w indonezyjskim więzieniu. Strażnicy brali łapówki, aby wyposażyć więźniom cele

Olga Papiernik
23.07.2018 15:04
człowiek za kratkami
fot. east news

Więźniowie w indonezyjskim więzieniu zapłacili za luksusowe cele wyposażone w klimatyzację, telewizory z płaskim ekranem i prywatne toalety.

Pracownicy więzienia rzekomo brali łapówki w wysokości 200-500 milionów rupii (14 000 USD - 35 000 USD) od więźniów, aby odnowić ich cele i zaopatrzyć w zakazane telefony komórkowe, a nawet pozwolić im na wychodzenie z więzienia, podała Komisja ds. Eliminacji Korupcji w Indonezji (KPK).

Agenci aresztowali pięć osób związanych ze skandalem w więzieniu Sukamiskin, w tym współwięźniów, którzy dostawali pieniądze za milczenie i odwracanie głów - dodała.

W niedzielę uwagę przykuło kilka cel, w których znajdowały się nowoczesne łazienki z gorącymi prysznicami, pełnowymiarowymi lodówkami, ekspresami do kawy, kuchenkami mikrofalowymi i głośnikami stereo - powiedział KPK.

- Przepraszamy ludzi z Indonezji - powiedział w niedzielę reporterom Sri Puguh Budi Utami, dyrektor generalny więzień Indonezji.
    
- Przykro nam, że wciąż nie byliśmy w stanie zmaksymalizować naszych systemów monitorowania.

Były urzędnik podatkowy, który teraz spędza czas w Sukamiskin, był kiedyś fotografowany podczas oglądania turnieju tenisowego na Bali, a nawet podróżował za ocean z fałszywym paszportem, kiedy miał być w innym więzieniu.
    
Więźniowie więzienia to była szefowa wymiaru sprawiedliwości i eks-sekretarza Setya Novanto, która w kwietniu została skazana za zabieranie milionów dolarów w łapówkach związanych z wprowadzaniem krajowych rządowych dowodów osobistych.

Nie było ich wśród więźniów i personelu więziennego aresztowanych w niedzielę.

Indonezyjskie więzienia są bardziej znane ze złych warunków i wybuchów przemocy.

Ale jest tajemnicą poliszynela, że bogaci i potężni mogą kupić luksus wewnątrz więzienia, co skłoniło rząd do ostrzeżenia w ubiegłym roku, że będzie więził strażników lub innych pracowników złapanych na przyjmowaniu łapówek od więźniów w zamian za specjalne traktowanie

W jednym z najwyżej ocenianych przypadków, bizneswoman uwięziona za przekupstwo miała celę z materacem sprężynowym, kanapą, lodówką, telewizją i klimatyzacją - i sąsiadującą salą karaoke.

str-dsa/pb/rma/OP