Zamknij

Łukaszenka odwołał ministra energetyki

Olga Papiernik
03.05.2018 10:26
lukaszenka
fot. Michal Dyjuk/east news

Uładzimir Patupczyk został odwołany z funkcji ministra energetyki Białorusi. Stosowny dekret podpisał prezydent – poinformowała agencja BiełTA, powołując się na służbę prasową Alaksandra Łukaszenki.

Patupczyk pełnił tę funkcję od 2013 roku.

BiełTA informuje o dymisji w sposób lakoniczny, jednak niezależne media przypominają, że Łukaszenka skrytykował Patupczyka podczas orędzia do społeczeństwa i parlamentu 24 kwietnia.

"Słyszeliście, jak pracuje minister energetyki i ministerstwo. Nawet wielcy kierownicy nie wiadomo jakich koncernów zapili do tego stopnia, że zapominają chodzić do pracy" – mówił Łukaszenka.

Białoruski lider skrytykował również sytuację w energetyce jądrowej, a konkretnie wokół budowanej na Grodzieńszczyźnie elektrowni atomowej. "Do tej pory nikt mi sensownie nie wytłumaczył, jak elektrownia będzie wkomponowana w gospodarkę państwa" – oświadczył prezydent.

Patupczyk ma 59 lat. W przeszłości pracował w elektrociepłowni, a potem we władzach miejskich Swiatłahorska i obwodowych w Homlu. Był doradcą prezydenta, ministrem pracy i ochrony socjalnej, a w latach 2009-10 wicepremierem.

Justyna Prus/PAP/OP