Zamknij

Nowe oświadczenie majątkowe Szumowskiego. "Nie mam nic do ukrycia"

20.05.2020 11:23
Szumowski. Oświadczenie majątkowe ministra zdrowia
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Niejasne kontakty biznesowe, nowe oświadczenie majątkowe i widmo kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA). Minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosi się do zarzutów opozycji i mówi, że nie ma nic do ukrycia.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odniósł się w Radiu Plus do zapowiedzi opozycji w sprawie dokładnej kontroli oświadczenia majątkowego ministra.

Jak donosi „Super Express” minister ponownie wypełnił oświadczenie majątkowe. Jak mówił, poprzednie było nieczytelne. Szumowski przyznał w rozmowie z gazetą, że jest dysgrafikiem i „bazgrze jak kura pazurem”. Jednak wątpliwości co do interesów i majątku ministra budzi także współpraca z przedsiębiorcą osądzonym za przekręty finansowe.

Szumowski: nie mam nic do ukrycia

Minister zdrowia w Radiu Plus mówił o wypełnieniu nowego oświadczenia majątkowego. Odniósł się też do zapowiedzi przedstawicieli KO o złożeniu wniosku do CBA o kontrolę jego oświadczeń majątkowych.

Zobacz także

- Nie mam nic do ukrycia. Niewiele w tych oświadczeniach jest rzeczy skomplikowanych. W związku z tym bardzo prosto jest to sprawdzić. Wczoraj, ponieważ były wątpliwości co do mojego pisma (odręcznego – przyp.red), przekazałem już drukowanymi literami napisane oświadczenie majątkowe – wyjaśnił Szumowski.

Niejasne interesy ministra Szumowskiego?

Minister zdrowia pytany był także o kontakty biznesowe z Danielem O., o których informował serwis OKO.press. Portal poinformował, że minister wraz z żoną mieli wejść w biznes z przedsiębiorcą, później osądzonym za przekręty.

Zobacz także

„Ich firma - Necor miała budować klinikę kardiologii. W tym samym czasie O. budował piramidę finansową. W 2018 r. aresztowano go pod zarzutem kierowania grupą przestępczą, prania pieniędzy i wielomilionowych oszustw” – czytamy w artykule.

W rozmowie z Radiem Plus minister mówił, że zarówno on, jak i jego żona zostali oszukani. O przedsiębiorcy, z którym mieli kontakty biznesowe, Szumowski mówił w następujący sposób:

To był człowiek polecony przez jednego z lekarzy, który miał nam również finansowo zapewnić pewne przedsięwzięcie. Zostaliśmy, jak wiele osób w Polsce, w nierzetelny sposób potraktowani przez pana Daniela 

– powiedział minister zdrowia

Szumowski dodał, że o zamieszaniu poinformował premiera i służby specjalne.

Nowe oświadczenie  Szumowskiego. Jaki majątek posiada minister zdrowia?

Łukasz Szumowski w wypełnionym ponownie oświadczeniu majątkowym zadeklarował ponad 34 tysiące złotych oszczędności. „Super Express” informuje także o trzech działkach o łącznej powierzchni prawie 4 tysięcy mkw.

Oświadczenie majątkowe ministra Szumowskiego z listopada 2019 roku
fot. BIP

Minister zadeklarował także trzy samochody: Toyotę Yaris z 2008, Land Cruiser z 2005 i legendarny  Mercedes Benz z 1959. W rubryce mienie o wartości powyżej 10 tysięcy złotych minister zadeklarował zegarki i obrazy.

Szumowski ma do spłaty kredyt frankowy o wartości 519 tys. franków.

RadioZET.pl/PAP/Super Express