Zamknij

Komisja Europejska: Polska coraz lepiej radzi sobie z oszustami podatkowymi

05.09.2019 19:21
Luka w VAT maleje. Polska w czołówce
fot. Shutterstock/ Bartłomiej Pietrzyk (ilustracyjne)

Polska znalazła się w czołówce państw, które najlepiej walczą z wyłudzaniem podatku – wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Luka w VAT, czyli różnica między oczekiwanymi, a faktycznymi wpływami z tego podatku do wspólnej kasy jest coraz mniejsza. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że Polska obok Malty i Cypru najlepiej radzi sobie z oszustami podatkowymi.

Zobacz także

W całej Unii państwa członkowskie straciły łącznie 137,5 miliarda euro dochodów z tytułu tego podatku - wynika z analizy komisji.

W 2017 roku luka w VAT wyniosła w Polsce 13,7 procent.

Jak podkreśla rzeczniczka komisji dla PAP, Polska znacząco poprawiła ściągalność VAT w ostatnich latach. Jak dodaje, prawdopodobnie taka tendencja się utrzyma.

Luka VAT obniżyła się o 6,4 punktów procentowych. Obniża się w istotny sposób, szczególnie w latach 2013-2017, zmniejszając się o 13 punktów procentowych. 

Mówi Vanessa Mock dla PAP

Najgorzej w ściganiu oszustów skarbowych radzi sobie Rumunia. W 2017 roku w budżecie zabrakło 36 procent dochodów z VAT. Ściągalność podatku musi też poprawić Grecja i Litwa – wyłudzono tam średnio 30 procent oczekiwanych wpływów z tego podatku. 

Państwa członkowskie nie mogą sobie pozwolić na to, by bezczynnie przyglądać się temu, jak na skutek oszustw karuzelowych i niespójności związanych z VAT w systemie tym giną miliardy – alarmował komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł, Pierre Moscovici.

Zobacz także

Państwami, które osiągnęły bardzo dobre wyniki i znaczny spadek strat z tytułu podatku VAT, były Malta, Polska i Cypr. Luka w podatku zmalała w tych krajach odpowiednio od 7 do 4 punktów procentowych.

Siedem państw członkowskich - Słowenia, Włochy, Luksemburg, Słowacja, Portugalia, Czechy i Francja - również odnotowało dobre rezultaty, zmniejszając lukę w podatku VAT o ponad 2 punkty procentowe.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP