Zamknij

Skarbówka sprawniej ściąga podatki. Luka w VAT maleje

10.12.2019 12:17
Luka w VAT maleje
fot. Shutterstock/kolbet(ilustracyjne)

Luka w VAT maleje, a budżet państwa bogaci się na wpływach z podatku. To jasny sygnał dla podatników: skarbówka coraz lepiej radzi sobie z poborem VAT.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Luka w VAT, czyli różnica między tym, co miało wpłynąć do budżetu, a tym, co faktycznie trafiło do wspólnej kasy maleje. To jasny sygnał dla podatników: skarbówka wykryje każdą próbę wyłudzenia podatku.

Luka w VAT. Co to jest? Ile wynosi?

Luka w VAT to  różnica między oczekiwanymi, a faktycznymi wpływami z tego podatku do wspólnej kasy.  W skład luki wchodzi szereg zjawisk, w tym unikanie opodatkowania, uchylanie się od płacenia podatków oraz nadużycia, które w ostatnich latach w Unii Europejskie przybrały formę tzw. karuzeli VAT-owskich, wykorzystujących ciąg powiązanych podmiotów, firmy słupy i opodatkowanie stawką zerową handlu wewnątrzwspólnotowego.

Zobacz także

Zgodnie z raportem Center for Social and Economic Research (CASE), przygotowanego na zamówienie Komisji Europejskiej, różnica ta systematycznie maleje. Luka w ściągalności podatku VAT w Polsce w 2018 roku wyniosła 9 procent wobec 14 procent w 2017 roku.

W przeliczeniu na pieniądze oznacza to, że w ciągu dwóch lat luka zmniejszyła się z 36,9 miliardów złotych w 2016 roku do 13,8 miliardów złotych w 2018 roku. Jak wskazują autorzy raportu, tak szybki spadek luki nie był obserwowany w żadnym kraju UE w ostatnich latach. W Polsce luka w VAT zmalała do poziomu notowanego w 2016 roku w Austrii, Danii czy Finlandii.

Zobacz także

Skarbówka sprawniej walczy z wyłudzaniem VAT

Według CASE wyższa ściągalność VAT w Polsce jest związana ze wzrostem dyscypliny płacenia podatków i spadkiem skali wyłudzeń. Miały w tym zasługi systemy informatyczne wdrożone przez MF. Mowa między innymi o systemie STIR, czy jednolitym pliku kontrolnym. Obowiązkowe zastąpienia odwróconego obciążenia w VAT systemem split payment niesie za sobą nadzieję na jeszcze większe wpływy z VAT do budżetu w przyszłych latach. Oznacza to, że luka w VAT nadal powinna się zmniejszać.

Zobacz także

Dlaczego rząd ze szczególną uwagą dba o uszczelnianie podatku od towarów i usług? To właśnie z tego podatku wpływy budżetowe są największe i z tym podatkiem rząd wiąże największe nadzieje przy finansowaniu obietnic wyborczych.

Tylko w okresie styczeń-lipiec dochody z VAT wyniosły już powyżej 105 miliarda złotych. Planowane dochody z VAT na cały 2019 rok to 179,6 miliarda złotych. Projekt budżetu w 2020 roku zakłada 200,2 miliarda złotych dochodów z VAT.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP