Zamknij

Luka podatku VAT będzie większa? Minister finansów komentuje

11.09.2020 08:57
Luka podatku VAT będzie większa z powodu pandemii - badanie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Luka VAT z powodu kryzysu gwałtownie wzrośnie - napisano w raporcie Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE). Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, jeszcze za wcześnie aby mówić o pełnych danych na ten temat.

Pandemia koronawirusa spowodowała największą od 1989 roku recesję gospodarczą w Polsce. Trudna sytuacja gospodarcza odbija się nie tylko na sektorze przedsiębiorstw, ale również finansach publicznych.

W opublikowanym w czwartek raporcie Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) oceniło, że z powodu recesji wywołanej koronawirusem, tegoroczna luka VAT w Polsce może wzrosnąć o około 4,9 pp. w stosunku do 2019 r., czyli do 14,5 proc. wartości teoretycznych zobowiązań.

Luka VAT podczas pandemii

CASE wskazało też, że może ona wzrosnąć powyżej wartości szacowanej dla 2017 roku i może być też wyższa niż luka unijna - 13,7 proc. (164 mld euro.). W 2017 r. luka VAT wyniosła 14,3 proc. - przypomniało Centrum.

Do sprawy odniósł się minister finansów Tadeusz Kościński. W jego ocenie trudno jeszcze w tym momencie o dokładnych danych. 

- Obecnie jest za wcześnie aby mówić o wielkości luki VAT za ten rok. Zmniejszenie wpływów z VAT, które zakładamy w nowelizacji ustawy budżetowej 2020 wynika głównie z efektów zamrożenia gospodarki, które ograniczyły konsumpcję prywatną - napisał Kościński w komentarzu, opublikowanym przez Ministerstwo Finansów.

Zobacz także

Minister zwrócił w nim uwagę, że „aktualnie po lockdownie obserwujemy dynamiczną odbudowę dochodów z VAT, co może oznaczać, ze skala ubytków we wpływach VAT będzie mniejsza iż pierwotnie zakładaliśmy”.

Kościński zaznaczył jednocześnie, że szacunki luki VAT za 2020 r. poznamy w połowie przyszłego roku.

RadioZET.pl/PAP