Zamknij

Ekologiczne podróże samolotem? Lufthansa stawia na biopaliwo

20.08.2019 11:54
Lufthansa stawia na biopaliwo dopłaty do lotów
fot. Shutterstock/ Nate Hovee

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa zaoferują swoim pasażerom podróż samolotem zasilanym biopaliwem. Za dopłatą.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

W ten sposób linia chce złagodzić skutki transportu lotniczego dla klimatu. Jak wynika z szacunków Europejskiej Agencji Środowiska, od 1990 r. emisje gazów cieplarnianych pochodzące z międzynarodowego lotnictwa wzrosły w UE ponad dwukrotnie. Powód? Od niemal trzech dekad liczba pasażerów linii lotniczych się potroiła.

Jak Lufthansa zamierza złagodzić skutki lotów dla klimatu? Zgodnie z zamysłem firmy pasażer może kupić niezbędną na jego lot ilość biopaliwa SAF (ang. sustainable aviation fuel) co — jak twierdzi Lufthansa — umożliwi zrekompensowanie 80 proc. emisji dwutlenku węgla.

Zobacz także

Takie paliwo zakupione przez pasażerów będzie wykorzystane w późniejszych lotach.
Szacuje się, że biopaliwo jest nawet cztery razy droższe od tradycyjnego. Jak wyliczył PAP, za lot na trasie Frankfurt nad Menem — Nowy Jork dopłaci do biletu 374 euro.

Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z lotnictwa pozostaje jednym z najtrudniejszych wyzwań dla sektora transportu. W najbliższej przyszłości samoloty nadal będą zasilane paliwami kopalnymi, a zapotrzebowanie na transport lotniczy nie przestanie rosnąć.

Anke Lükewille, ekspert EEA

 RadioZET.pl/PAP