Zamknij

"Ofiaromat" w jednym z lubelskich kościołów. Na tacę z karta płatniczą

27.11.2019 19:05
Lublin. W jednym z kościołów pojawi się "ofiaromat" do składania ofiary kartą płatniczą
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

W jednej z lubelskich parafii będzie testowany "ofiaromat" - urządzenie umożliwiające składanie datków finansowych za pomocą karty płatniczej. Nad podobnym urządzeniem pracują już polskie firmy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał "Dziennik Wschodni", ustawienie "ofiaromatu" (inaczej nazywanego "donacjomatem") w jednym z kościołów ma być "eksperymentem".

Duchowni idą z duchem czasu

- Składanie ofiar ma w Kościele długą tradycję (...) Jest wyrazem odpowiedzialności za wspólnotę, do której przynależy się nie tylko z nazwy i zawsze powinno mieć charakter dobrowolny. Święta i nienaruszalna jest również wola ofiarodawcy, czyli przeznaczenie ofiary. Sposób składania ofiar będzie z kolei przynależeć do czasów, w których Kościół wypełnia swoją misję - podkreślił ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

Zobacz także

Dodał, że wierni chcą również mieć możliwość złożenia ofiary przy pomocy karty płatniczej.

Trwają przygotowania do wprowadzenia "ofiaromatu" w jednej w lubelskich parafii na zasadzie pewnego eksperymentu (...) Umożliwi on wybranie konkretnej sumy i przeznaczenia składanej ofiary na przykład na cele charytatywne lub parafialne. Urządzenie stanie w neutralnym miejscu, czyli w przedsionku kościoła

Ks. Adam Jaszcz

Jednocześnie nie zmieni się tradycyjny sposób składania ofiar na kościół, czyli na tacę.

Donacjomat pozwala nawet rozliczenie datków z tacy

Portal Cashless.pl podkreślił, że nad specjalnym urządzeniem do składania ofiar za pomocą terminala pracuje warszawska firma Hilltech. Zaprezentowała ona "Donacjomat".

Zobacz także

Jak działa urządzenie? "Samoobsłogowy w pełni donacjomat pozwala na przyjmowanie w ogólnodostępnym miejscu datki lub opłaty za pomocą kart. System składa się z urządzenia, dedykowanej obudowy oraz systemu centralnego do podglądu wpłat. System posiada moduł do generowania PIT-ów w celu automatycznego rozliczenia podatku od złożonego datku" - podał na swojej stronie producent.

Donacjomat
fot. hilltech.pl

Natomiast podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy szef Mastercard w Polsce Bartosz Ciołkowski mówił o opracowaniu własnego "ofiaromatu" wspólnie z Caritasem.

Z terminali płatniczych mogą korzystać wierni jednego z budapesztańskich kościołów. Urządzenie o nazwie AutoMateusz pozwala na przekazanie datku tylko za pomocą karty bankomatowej lub kredytowej.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Wschodni/Cashless.pl