Zamknij

Tony niebezpiecznych zabawek. Celnicy przechwycili 160 tys. podróbek

16.12.2019 09:50
celnicy przechwycili tony niebezpiecznych zabawek
fot. Krajowa Administracja Skarbowa

20 ton pluszaków, figurek, lalek i klocków. Przechwycone przez funkcjonariuszy KAS zabawki mogły zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Celnicy z Krajowej Administracji Skarbowej na Lubelszczyźnie przechwycili 160 tysięcy sztuk chińskich zabawek z przemytu. Kolorowe pluszaki, figurki z postaciami z bajek, karty do gry, lalki, zestawy samochodzików, klocki, zwierzątka, zestawy narzędzi małego majsterkowicza i naklejki miały trafić do dzieci. Szacunkowa wartość takiej przesyłki z Chin to 1,6 miliona złotych.

Towar przemycany był w dwóch kontenerach. Jak informuje KAS, w pierwszym kontenerze przemycane zabawki wymieszane były z towarem legalnie zgłoszonym do odprawy, w drugim miały znajdować się całkiem inne towary. Zabawki przypominały wyroby znanych markowych producentów i były oznaczone ich znakami towarowymi. Pluszaki okazały się jednak podróbkami.

Kilkanaście firm, których produkty były podrabiane, już złożyło wnioski o ściganie sprawców. Postępowania w sprawach prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.

W całym 2019 roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili ponad milion sztuk podróbek, które miały trafić do dzieci.   

KAS informuje, że podróbki bywają niebezpieczne w użytkowaniu lub szkodliwe dla zdrowia. „Niektóre zabawki zawierały np. ftalany, mogące w zależności od rodzaju, wykazywać działanie rakotwórcze, przyczyniać się do alergii lub powodować uszkodzenia wątroby i nerek” – informuje urząd.

Zobacz także

Co grozi za podrabianie produktów? Zgodnie z prawem własności przemysłowej, każdy, kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zobacz także

RadioZET.pl