Zamknij

Louboutin wygrywa walkę w sądzie o czerwone podeszwy

Olga Papiernik
12.06.2018 12:08
szpilki louboutin
fot. Timm/face to face Face to Face/east news

Projektant luksusowych butów Christian Louboutin wygrał długą bitwę prawną o swój znak rozpoznawczy, jakim są jego markowe buty na wysokim obcasie z czerwoną podeszwą, powiedział we wtorek sąd i firma.

W 2012 r. Louboutin zabrał holenderskiego producenta obuwia Van Harena do sądu w Holandii po tym, jak Van Haren sprzedał podobne buty, a paryski projektant nalegał, że już zarejestrował ten styl w Europie.
- Mogę potwierdzić, że Louboutin wygrał sprawę, holenderska firma musi szanować znak towarowy - powiedział rzecznik Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
    
Tajemny spór prawny skupiał się na tym, czy znak towarowy Louboutina dotyczył kształtu czy koloru.
Holenderska firma skierowała sprawę do sądu UE, powołując się na przepisy europejskie, których kształty same w sobie nie mogą być zarejestrowane jako znaki towarowe, ale Louboutin argumentował, że użycie koloru w określonej pozycji - szczególnie w tym przypadku czerwonego pigmentu o nazwie Pantone 18 1663TP - może być.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Sędziowie w Luksemburgu we wtorek odrzucili oficjalną radę swojego najlepszego prawnika, który w lutym powiedział, że czerwone podeszwy nie mogą być znakami towarowymi.
Francuski szewc uznał decyzję za "zwycięstwo Maison Christian Louboutin".
   

Czerwony kolor nałożony na podeszwę buta na wysokim obcasie kobiety jest znakiem pozycji, jak to Louboutin utrzymuje od wielu lat. Maison Christian Louboutin z zadowoleniem przyjmuje ten osąd.

dk/arp/ser/OP