Zamknij

Lot widokowy na prezent? Uwaga na nielegalny biznes

04.08.2020 17:26
Loty widokowe. Urząd Lotnictwa Cywilnego ostrzega przed oszustami
fot. Piotr Wytrazek/shutterstock (ilustracyjne)

Lot widokowy szybowcem, pół godziny w śmigłowcu czy podróż balonem na prezent? W okresie wakacyjnym tego typu oferty cieszą się sporym zainteresowaniem. Nie brakuje też oszustów.

„Sprawdź, zanim polecisz” to najnowsza akcja informacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego, która ostrzega przed nielegalnymi przewozami lotniczymi, takimi jak np. loty widokowe.

Urząd po przeprowadzeniu kontroli takiego biznesu doszukał się wielu uchybień. Nie wszystkie loty od realizowane zgodnie z przepisami i nie każdy przewoźnik ma uprawnienia do realizowania takich usług.

Lot widokowy na prezent? Urząd Lotnictwa Cywilnego ostrzega: sprawdź, zanim polecisz

Nie wszystkie loty widokowe reklamowane jako wyjątkowe prezenty są realizowane zgodnie z prawem – alarmuje urząd. Niektóre firmy oferują je bez odpowiedniej dokumentacji technicznej czy uprawnień pilota.

Zobacz także

"Sprawdź, zanim polecisz" to najnowsza akcja informacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który ostrzega przed nielegalnymi przewozami lotniczymi. Urząd przygotował ulotki i plakaty z informacjami o wymaganych uprawnieniach przewoźnika i warunkach realizacji tego typu lotów. Materiały trafią w ręce samorządowców.

W wakacje obserwujemy większe zainteresowanie lotami widokowymi oferowanymi w okolicy popularnych miejscowości urlopowych. Mimo iż większość przewoźników spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, to zdarzają się nieuczciwe osoby i firmy oferujące loty bez odpowiedniej dokumentacji technicznej, czy uprawnień pilota. Tylko loty z certyfikowanymi przewoźnikami lotniczymi albo podmiotami, które dokonały zgłoszenia do ULC dają gwarancję bezpieczeństwa

- mówi prezes ULC Piotr Samson

Urząd radzi, by przed wejściem na pokład śmigłowca czy samolotu sprawdzić, czy posiada on znaki rejestracyjne. Warto też zapytać pilota o certyfikat przewoźnika lotniczego AOC czy o potwierdzenie zgłoszenia działalności do urzędu. Inne istotne dokumenty to m.in. świadectwo zdatności pojazdu do lotu czy ważne ubezpieczenie OC. Jak informuje urząd, dokumenty te muszą być na pokładzie statku powietrznego podczas każdego lotu.

Urząd Lotnictwa Cywilnego ostrzega przed nielegalnym biznesem
fot. ulc.gov.pl

RadioZET.pl/ulg.gov.pl/PAP