Zamknij

Loty tylko dla zaszczepionych. Tania linia wprowadza wewnętrzne obostrzenia

02.09.2021 08:34
Loty tylko dla zaszczepionych. Tania linia wprowadza wewnętrzne obostrzenia
fot. Albin Marciniak/East News

Koronawirus od kilkunastu miesięcy odciska piętno na gospodarce. Obostrzenia dotknęły wiele sektorów, a przedsiębiorcy musieli dostosować biznes do pandemicznej rzeczywistości. Zmuszeni zostaną do tego także pracownicy linii lotniczych Wizz Air. Przewoźnik zapowiedział, że latać będzie tylko zaszczepiona załoga.

Szczepienia coraz częściej stają się przepustką i warunkiem do korzystania z usług przedsiębiorców. Choć wiele osób nie zgadza się na dzielenie społeczeństwa to prawo wymusza faworyzowanie zaszczepionych. Tak jest nie tylko w zagranicznych korporacjach. Okazuje się, że polski rąd chce, aby właściciele restauracji "mieli prawo sprawdzać paszporty czy certyfikaty covidowe".

Właściciele firm nie chcą kolejnego przestoju w prowadzeniu biznesu i wyczekują informacji na temat potencjalnych obostrzeń, które może wywołać czwarta fala koronawirusa. Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział w środę (1 września 2021), że „jeśli zostaną wprowadzone obostrzenia, osoby zaszczepione nie zostaną nimi objęte”.

Loty tylko dla zaszczepionych. Tania linia wprowadza wewnętrzne obostrzenia

Tymczasem wraz z początkiem grudnia załogi samolotów Wizz Air będą musiały być zaszczepione przeciw COVID-19 lub w szczególnych przypadkach przechodzić regularne testy antygentowe PCR. Pracownicy, którzy tego nie zrobią, nigdzie nie polecą.

Ponieważ rządy coraz częściej wymagają dowodów szczepień dla załóg, w ramach krajowych wymogów wjazdowych, znaczenie załóg zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest kluczowe

Fragment oświadczenia Wizz Air

Prezes Wizz Air József Váradi argumentuje, że decyzja podyktowana jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów i pracowników.

- Mamy obowiązek chronić załogę i pasażerów na pokładzie poprzez łagodzenie ryzyka COVID-19, a szczepienia odgrywają w tym kluczową rolę - zaznaczył József Váradi.

Obecnie Wizz Air posiada pięć baz w Polsce: Warszawa, Katowice, Kraków, Gdańsk i Wrocław. Przewoźnik dysponuje w sumie 142 samolotami typu Airbus A320 i A321. Linia jest notowana na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych pod nazwą WIZZ.

RadioZET.pl/PAP