Zamknij

Lotos sprzedany częściowo Saudi Aramco. Stacje paliw przejmie MOL

12.01.2022 11:42
Daniel Obajtek
fot. PAP/Albert Zawada

Daniel Obajtek poinformował, że Saudi Aramco kupi udziały w rafinerii Lotosu, MOL 417 stacji Lotosu, a Unimot należące do spółki bazy paliw. Tym samym potwierdziły się informacje, do których dotarł wcześniej Mariusz Gierszewski z Radia ZET.  Dekoncentracja majątku jest warunkiem przejęcia przez PKN Orlen rafinerii należącej do Lotosu.

PKN Orlen odkrył karty: tak jak się spodziewano, w przejęciu Lotosu pomoże węgierski MOL, który przejmie łącznie 417 stacji paliw w Polsce. Udziały w spółce obejmie także Saudi Aramco, z którą koncern naftowy podpisał umowę o współpracy. Orlen będzie kupować ropę naftową oraz partycypować w prowadzeniu badań rozwojowych.

Rolę w przejęciu Lotosu przez PKN Orlen odegra także Unimot, który przejmie bazy paliw. Daniel Obajtek zastrzegł, że odkupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji, tak by budować regionalną sieć dystrybucji.

PKN Orlen odsprzeda Lotos  Saudi Aramco, stacje paliw przejmie węgierski MOL

Cena w przedwstępnej umowie za udziały w Lotos Asfalt, jaką ma zapłacić Aramco, ustalona na ok. 1,15 mld zł. Z drugiej strony w ramach umowy długoterminowej Orlen będzie odbierał od nowego partnera od 200 do 337 tys. baryłek ropy naftowej dziennie.

Transakcja przejęcie przez PKN Orlen stacji od MOL opiewać ma na około 229 mln euro. Daniel Obajtek podkreślił, że notowana na przejmowanych obiektach EBITDA jest zbliżona do wartości uzyskiwanych na rodzimych stacjach koncernu. MOL za Lotos Paliwa zapłaci 610 mln euro plus kwotę zależną od długu i kapitału obrotowego.

To dzień bardzo ważny dla naszej gospodarki i gospodarki całego regionu. Polityka klimatyczna, presja regulacyjna i rynkowa wymagają od nas transformacji, szybkich zdecydowanych kroków. Jeszcze sporo akwizycji mamy przed sobą, aby stworzyć koncern który będzie mógł konkurować, wyznaczać trendy i standardy w biznesie.

Daniel Obajtek

Saudi Aramco obejmie 30 procent udziałów w wydzielonej Rafinerii Gdańskiej, przejmie także sprzedaż hurtową oraz handel paliwem lotniczym. 

RadioZET.pl