Zamknij

Energa i Lotos w rękach Orlenu. Kiedy dojdzie do przejęcia?

05.12.2019 19:50
Lotos i Energa w rękach Orlenu. Znamy szczegóły przejęcia
fot. Shutterstock/JuliusKielaitis (ilustracyjne)

Lotos to za mało. PKN Orlen wysłał już do Komisji Europejskiej wstępny wniosek ws. przejęcia Energi i spodziewa się zgody KE w ciągu trzech miesięcy. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Przejęcie Grupy LOTOS przez Orlen trwa już do 2018 roku. Z ostatnich doniesień wynika, że Komisja Europejska uruchomiła w tej sprawie mechanizm „stop the clock”. Innymi słowy, dała spółce więcej czasu na przygotowanie dodatkowych, szczegółowych  informacji w procesie przejęcia Lotosu. Prezes spółki – jak poinformował - spodziewa się finalizacji przejęcia Lotosu w II połowie 2020 roku.

Jak się okazuje, Orlen – poza Grupą LOTOS, chce kupić także akcje Grupy ENERGA. Jak poinformowała spółka w komunikacie, planowana transakcja wpisuje się w obowiązującą strategię PKN ORLEN,  zakładającą „budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki”.  W ramach takiej transakcji PKN ORLEN ustalił cenę akcji Grupy ENERGA na 7 złotych.

Zobacz także

Jak ogłosiła spółka, zaprezentowany harmonogram transakcji zakłada ogłoszenie 31 stycznia 2020 roku zapisów, które miałyby potrwać do 9 kwietnia. Zgodnie z tym planem, 15 kwietnia 2020 roku powinno dojść do nabycia akcji, a 20 kwietnia planowane jest rozliczenie transakcji.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślał, że zakres działalności obydwu spółek w znacznej części się nie pokrywa, zatem z jednej strony połączenie będzie komplementarne i stworzy pozytywny efekt synergii, z drugiej strony nie powinno być problemów z uzyskaniem zgód organów antymonopolowych.

Zobacz także

Obajtek poinformował, że przejęcie Energi miałoby zostać sfinansowane w większości ze środków własnych Orlenu.
RadioZET.pl/PAP