Zamknij

Lotnisko Chopina ma za sobą rekordowy rok. Z portu skorzystało miliony podróżnych

Redakcja
30.12.2019 15:22
Lotnisko Chopina ma za sobą rekordowy rok. Ilu podróżnych skorzystało z portu?
fot. Shutterstock/EQRoy

1,4 miliona pasażerów odwiedziło Lotnisko Chopina tylko w listopadzie 2019 roku. Tak dobry wynik już teraz pozwala stwierdzić, że port ma za sobą rekordowy rok.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

 Od początku 2019 roku do końca listopada bieżącego roku Lotnisko Chopina przyjęło ponad 17 milionów podróżujących. To rekordowy wynik nawet bez uwzględnienia ostatniego miesiąca roku, w którym ze względu na okres świąteczny loty są wzmożone. W analogicznym okresie w 2018 roku port odwiedziło o 5,8 procenta mniej podróżujących niż w 2019 roku.

8 milionów pasażerów

Ze statystyk lotniska wynika, że próg 18 milionów pasażerów został przekroczony 14 grudnia 2019 roku. Dane wskazują na większy popyt zarówno na loty krajowe jak i międzynarodowe. Te ostatnie cieszą się jednak większą popularnością. Od początku roku ponad 15,8 miliona osób zdecydowało się na zagraniczną podróż z lotniska Chopina lub przybyło do portu z zagranicy. To wynik o ponad 6 procent lepszy niż w ubiegłym roku. Nie brakuje też chętnych na loty krajowe. Od początku roku w ruchu krajowym podróżowało 1,6 miliona pasażerów, czyli o 0,5 procenta więcej niż w analogicznym okresie minionego roku.

Podróże nie tylko na Wyspy

Niemal 3 miliony pasażerów skorzystało z tzw. tanich lotów. Na czarter, czyli zorganizowaną podróż zdecydowało się nieco ponad 2 miliony osób. Szczególnie w pierwszym przypadku popularnością cieszyły się kraje w strefie Schengen, które jako cel podróży wybrało ponad 59 procent podróżujących. Co istotne, w 2019 roku prawie milion pasażerów podróżowało do Londynu, który niezmiennie jest najpopularniejszym kierunkiem.
Kraje spoza strefy Schengen wybrało ponad 40 procent pasażerów. Przełomowym momentem, który wyznaczył nowe trendy w turystyce, było uruchomienie w listopadzie nowych połączeń do Kolombo na Sri Lance. Rejs na wyspę znaną z plantacji herbaty i pięknych plaż realizują Polskie Linie Lotnicze LOT.

Przełomowym wydarzeniem dla nowych trendów w turystyce było także zniesienie wiz dla podróżujących do Stanów Zjednoczonych.  Choć już od lat mogliśmy latać z lotniska Chopina za Ocean, to zwolnienie z obowiązku ubiegania się o wizy z pewnością uczyni ten kierunek podróży jeszcze bardziej popularnym.

Lotnisko Chopina stale oferuje podróżnym nowe kierunki wypraw. Od 18 grudnia 2019 roku z portu możemy polecieć liniami Wizz Air do Edynburga w Szkocji, zaś od 11 stycznia 2-2- roku dostępne będą loty do Grenoble, Turynu i Werony.

Choć priorytetem lotniska są podróżujący, port bije rekordy także w przypadku transferów towarowych. Od stycznia do listopada 2019 roku przewóz ładunków na pokładach wszystkich statków powietrznych wyniósł 89 tysięcy ton. To o prawie 5 procent lepszy wynik niż w tym samym okresie w 2018 roku. Przewóz poczty wyniósł wówczas niemal 15 tysięcy ton, co stanowi wzrost o 3,5 procenta.

 RadioZET.pl