Zamknij

Loteria szczepionkowa tylko dla nowozaszczepionych? Wyjaśniamy

27.05.2021 19:56
Mateusz Morawiecki i Michał Dworczyk
fot. Krystian Maj/KPRM

Coraz mniej Polaków zapisuje się na szczepienia, żeby więc zachęcić ich do poddania się zabiegowi, powstała Loteria Narodowego Programu Szczepień. Można w niej wygrać nawet milion złotych, dla wielu Polaków wciąż jednak niejasne jest, czy mogą wciąż w niej udział wszyscy którzy poddali się szczepieniu, czy tylko osoby, które zrobią to po uruchomieniu loterii. Wątpliwości rozwiał Michał Dworczyk.

Loteria szczepionkowa ma ruszyć 1 lipca 2021 roku. Jej głównym zadaniem ma być zachęcenie niezdecydowanych jeszcze Polaków do przystąpienia do Narodowego Programu Szczepień. Wzbudziło to niepokój wśród osób, które zabieg już przeszły: pojawiło się podejrzenie, że nagrody będą oferowane tylko osobom, które dopiero udadzą się do gabinetów lekarskich.

Podobne rozczarowanie przeżyli już przecież rodzice, którzy liczyli na wsparcie z Polskiego Ładu. Okazało się jednak, że gwarancje wkładu własnego i spłaty części kredytu otrzymają tylko rodziny, które powiększą się już po wejście w życie programu. Czy w przypadku loterii szczepionkowej trzeba liczyć się z tym samym?

Loteria szczepionkowa. Kto może wziąć udział, jakie nagrody do wygrania?

Każdy uczestnik loterii szczepionkowej ma otrzymać cztery szanse na wygraną. Pierwsza z nich będzie już przy rejestracji: co 2000 zgłoszeń system będzie przyznawał nagrodę natychmiastową w postaci 500 zł.

Raz w tygodniu losowana ma być dwie nagrody w wysokości 50 000 zł, raz w miesiącu do dwóch zaszczepionych osób trafi po 100 000 zł. Dwie główne nagrody opiewają już na 1 000 000 zł, a oprócz pieniędzy można będzie wygrać także między innymi hulajnogi elektryczne i samochody hybrydowe.

Dla osób zastanawiających się, czy będą mogły wziąć udział w loterii, Michał Dworczyk miał dobrą nowinę.

Uspokajam (...), ci którzy już się zaszczepili też będą mogli brać udział w loterii, nikt nie zostanie wykluczony.

Michał Dworczyk

Szczegóły dotyczące zapisów do loterii zostaną przedstawione w połowie czerwca 2021 roku; loteria szczepionkowa wystartuje 1 lipca 2021.

Rząd ma nadzieję, że dzięki niej szczepieniu poddadzą się Polacy, którzy do tej pory si na to nie zdecydowali. Bez osiągnięcia odporności zbiorowej na jesieni może czekać nas czwarta fala COVID-19, a wraz z nią konieczność ponownego wprowadzenia lockdownu i zamrożenia gospodarki.

RadioZET.pl/PAP