Zamknij

Loteria szczepionkowa opóźniona? Wciąż brak zasad

18.06.2021 08:05
punkt szczepień
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Totalizator Sportowy miał zgodnie z zapowiedziami zaprezentować ostateczne zasady Loterii Narodowego Programu Szczepień w połowie czerwca 2021 roku. Termin minął kilka dni temu, ale oficjalnych informacji na temat reguł losowania wartych 140 mln zł nagród nie poznaliśmy. Co może być problemem?

Loteria szczepionkowa ma skłonić dodatkową część populacji do partycypacji w Narodowym Programie Szczepień. W Polsce twa wyścig z czasem: jeśli przed jesienią nie uda się osiągnąć odporności zborowej, realne jest nadejście kolejnej fali zachorowań i wynikająca z tego konieczność wprowadzenia ostrego lockdownu.

Od frekwencji w NPS zależy przyszłość polskiej gospodarki. Rząd zapowiedział więc, że razem z Totalizatorem Sportowym przeprowadzi loterię szczepionkową, w której wygrać będzie można nawet milion złotych. Wstępne założenia poznaliśmy na początku czerwca 2021, ostateczne zasady miały zostać zaprezentowane w połowie tego miesiąca, a start akcji ustalono na 1 lipca 2021. Mimo zapowiedzi, finalne reguły nie zostały zaprezentowane w wyznaczonym terminie.

Loteria szczepionkowa wciąż bez finalnych zasad. Akcji grozi opóźnienie?

Z pierwszej zapowiedzi loterii szczepionkowej dowiedzieliśmy się, że każdy uczestnik ma otrzymać 4 szanse na wygraną. Pierwsza z nich czekać ma już podczas rejestracji: co 2000 zgłoszeń przyznawana będzie nagroda natychmiastowa w wysokości 500 zł.

Raz w tygodniu wygrać można będzie 50 000 zł, raz w miesiącu 100 000 zł, w losowaniu finałowym zaś czekać ma okrągły milion. Oprócz tego przewidziano nagrody rzeczowe: vouchery, hulajnogi elektryczne oraz samochody hybrydowe.

Skoro te ustalenia znane były już na początku czerwca 2021 roku, dlaczego wciąż nie przedstawiono finalnych reguł loterii szczepionkowej? Problemów ze zorganizowaniem akcji może być kilka.

W zapowiedziach pojawiło się między innymi enigmatyczne stwierdzenie, że w akcję mogą się zaangażować samorządy. To stwierdzenie można rozumieć na kilka różnych sposobów. Być może rząd chce, żeby władz lokalne zasponsorowały część puli nagród, a negocjacje w tej sprawie się przeciągają.

Rozważane mogą być także prawne konsekwencje dopuszczania do loterii szczepionkowej tylko osób, które poddadzą się zabiegowi. Informacje o tym to medyczne dane wrażliwe, Totalizator Sportowy nie ma uprawnień, żeby je przetwarzać. „Fakt” dowiedział się nieoficjalnie, że rozważane jest udostępnienie zapisów do loterii szczepionkowej poprzez Internetowe Konto Pacjenta oraz przez infolinię.

Być może, jak w przypadku loterii spisu powszechnego, oznaczać to będzie otrzymywanie kodu, który trzeba będzie wpisać na stronie przygotowanej przez Totalizator Sportowy. Jego okazanie będzie jednak teoretycznie ujawnieniem informacji wrażliwej: być może trwają poszukiwanie rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby TS przetwarzanie takich danych.

Kolejną możliwością jest problem z zapewnieniem równych szans osobom biorącym udział w loterii. Jeśli większość uprawnionych weźmie w niej udział od razu, to w pierwszym tygodniu losowanie nagród może odbyć się wśród nawet 10 mln osób. W następnym tygodniach liczba zapisujących się może znacznie spaść, co oznaczać będzie większe szanse na wygraną.

Loteria szczepionkowa ma trwać przez trzy miesiące: osoby, które zapiszą się do niej pod koniec akcji, mogą – ze względu na mniejszą liczbę uczestników – mieć nawet kilkaset razy większą szansę na wygranie nagrody tygodniowej lub miesięcznej.

RadioZET.pl