Zamknij

Loteria szczepionkowa i fałszywe SMS-y o wygranej. Uwaga na oszustów

26.08.2021 21:04
Oszuści wykorzystują loterię szczepionkową
fot. Autor: Fotokon/shutterstock (ilustracyjne)

Oszuści wykorzystują już nawet loterię szczepionkową, by wyłudzić pieniądze Polaków. Uwaga na fałszywe SMS-y.

Loteria szczepionkowa ma zachęcić Polaków do uodpornienia się na koronawirusa. Jej organizatorem jest Totalizator Sportowy, który o wygranej informuje zwycięzców m.in. poprzez wiadomość SMS.

Fakt ten postanowili wykorzystać przestępcy, którzy podszywają się pod organizatora loterii. Uwaga na fałszywe SMS-y o wygranej w loterii. Można stracić pieniądze.

"Wygrałeś 1000 zł w Loterii Narodowego Programu Szczepień". Ostrzegamy przed oszustami

„Uwaga! Ostrzegamy przed oszustwem, w którym przestępcy podszywają się pod Loterię Narodowego Programu Szczepień. Oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów, których treść sugeruje wygraną 1000 złotych oraz konieczność wejścia w przesłany link w celu potwierdzenia wygranej” – ostrzega CERT Polska.

Totalizator Sportowy faktycznie informuje o wygranych w wiadomości SMS. Zwycięzcy nagród natychmiastowych (200 i 500 zł) są o tym informowani przez wiadomość SMS. Następnie na numer telefonu podany podczas rejestracji do loterii otrzymują SMS bezpośrednio z PKO BP zawierający kod awizo, kwotę wypłaty i termin ważności kodu; wygraną można podjąć z bankomatów banku lub odebrać w każdej jego placówce.

W przypadku nagród o wyższej wartości, a takimi będą już wygrane tygodniowe, miesięczne czy finałowe, Totalizator Sportowy w ciągu dwóch dni licząc od dnia następnego po losowaniu, wysyła do laureatów SMS, w którym zwycięzcy otrzymają link do formularza z oświadczeniem niezbędnym do przekazania nagrody. Ponadto wyniki losowań można znaleźć na stronie internetowej loterii>>>

Oszuści podszywający się pod TS wykorzystali regulamin loterii szczepionkowej i również załączyli link, który rzekomo prowadzi do panelu płatności. „W rzeczywistości jest to fałszywy panel płatności, który podszywa się pod PayU. Wprowadzenie danych bankowości elektronicznej w tym panelu umożliwi przejęcie konta bankowego” – ostrzega CERT.

Oszuści często przesyłają link, który może prowadzić do strony ze złośliwym oprogramowaniem, które może przejąć kontrolę np. nad hasłem do banku.

WAŻNE

Phishing to popularna metoda wyłudzeń przez oszustów internetowych. Polega na podszywaniu się pod inną osobą, firmę lub instytucję w celu uzyskania od odbiorcy danych. Chodzi np. o informacje z karty kredytowej czy dane logowania. Celem oszustów jest też zainfekowanie komputera lub telefonu szkodliwym oprogramowaniem albo nakłonienie ofiary do określonych działań (np. wpłaty pieniędzy lub przesłania wiadomości SMS).

RadioZET.pl/CERT Polska