Zamknij

Loteria szczepionkowa bez podatku. Rząd wprowadza wyjątek

02.07.2021 18:22
Loteria szczepionkowa bez podatku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Co do zasady, od nagród w grach losowych powinno się zapłacić PIT. Rząd z uwagi na fakt, ze loteria szczepionkowa ma zachęcić do uodparniania się na koronawirusa, postanowił pójść podatnikom na rękę. Zwycięzcy nie będą musieli dzielić się nagrodą z fiskusem.

Loteria szczepionkowa ruszyła. Zaszczepieni od 1 lipca do końca września 2021 roku mogą wziąć udział w losowaniu i wygrywać nagrody pieniężne lub rzeczowe.

Rząd chce w ten sposób skłonić Polaków do zaszczepienia się, ponieważ – jak wskazują dane resortu zdrowia – do osiągnięcia zbiorowej odporności wciąż daleka droga. W pełni zaszczepionych jest 13,5 mln dorosłych Polaków.

Loteria szczepionkowa. Zasady

Ogólnopolska Loteria Narodowego Programu Szczepień ruszyła. Mogą wziąć w niej udział wszystkie osoby pełnoletnie, które dokonały kompletnej procedury zaszczepienia przeciwko COVID-19 i które zarejestrują się w loterii do 30 września 2021 r. Do rejestracji wystarczy założenie konta w Internetowym Koncie Pacjenta lub telefon na infolinię NPS.

Jakie nagrody można zdobyć?

  • Nagrody natychmiastowe: 500 lub 200 złotych – szansę na taką nagrodę ma odpowiednio co 2000 lub co 500 osoba biorąca udział w loterii, a cała pula nagród natychmiastowych wynosi 52 000 sztuk
  • Raz w tygodniu: 50 000 złotych (pula nagród to 60) lub hulajnogi elektryczne marki Segway-Ninebot (720 sztuk do rozlosowania)
  • nagrody miesięczne w postaci pieniężnej (100 000 złotych dla 6 wygrywających) lub samochody osobowe Toyota Corolla (także dla 6 osób)
  • nagrody finałowe – 2 osoby mają szansę wylosować 1 000 000 złotych, a 2 inne samochód osobowy Toyota C-HR.

Loteria szczepionkowa bez podatku. Jest rozporządzenie

W świetle prawa każdy podmiot urządzający loterię musi prowadzić ewidencję wypłaconych (wydanych) wygranych, których wartość wynosi co najmniej 2280 złotych. Taki obowiązek ma także Totalizator Sportowy, który każdą wygraną powyżej tej kwoty powinien zmniejszyć o 10 proc. podatku dochodowego.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiło się rozporządzenie, które wprowadza wyjątek w ustawie o PIT. Na mocy projektowanego rozporządzenia „zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od nagród, otrzymanych przez podatników w loterii promocyjnej pod nazwą Loteria Narodowego Programu Szczepień”.

Chodzi o nagrody, których jednorazowa wartość przekracza 2280 zł. Nagrody o mniejszej wartości, wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych itp. nie podlegają opodatkowaniu z mocy ustawy o PIT.

RadioZET.pl/PAP