Zamknij

Loteria szczepionkowa. Przecieki o zasadach i nagrodach

10.06.2021 08:56
punkt szczepień przeciw COVID-19
fot. ROBERT STACHNIK/REPORTER/East News

Szczegóły dotyczące loterii Narodowego Programu Szczepień wciąż trzymane są przez rząd w tajemnicy, dzięki przeciekom dowiedzieliśmy się już jednak niemal wszystkiego. Wiemy już między innymi jak może przebiegać proces zapisywania się do loterii oraz jakich nagród rzeczowych się spodziewać.

Loteria szczepionkowa ma pomóc w osiągnięciu przez Polaków odporności zbiorowej, chroniącej przed kolejnymi falami zachorowań na COVID-19 i przed zamykaniem gospodarki. Im większy odsetek populacji się zaszczepi, tym mniej prawdopodobny będzie powrót koronawirusa.

Do Narodowego Programu Szczepień zapisała się do początku czerwca 2021 tylko połowa dorosłych Polaków; ochronę przed pandemią uda się według specjalistów osiągnąć po wyszczepieniu 80 procent społeczeństwa. Zachętą do poddania się zabiegowi mają być pokaźne nagrody w loterii szczepionkowej: łącznie mają być warte 140 mln zł. Oprócz gotówki można w niej będzie wygrać także samochody hybrydowe, hulajnogi elektryczne oraz vouchery na paliwo. Żeby dostać szansę, nie trzeba będzie nawet wychodzić z domu.

Loteria szczepionkowa. Jak wziąć udział?

Rząd powierzył organizację loterii szczepionkowej Totalizatorowi Sportowemu. Akcja rozpocznie się 1 lipca 2021 roku, oficjalne informacje dotyczące zasad i nagród mają zostać podane w połowie czerwca 2021 roku.

Fakt dotarł do zasad loterii szczepionkowej wcześniej. Jak się okazało, żeby otrzymać los, nie trzeba będzie fatygować się do fizycznych oddziałów Totalizatora – na przykład wysp w centrach handlowych. Rejestracja odbywać się będzie przez Internetowe Konto Pacjenta lub telefonicznie, przez infolinię. Osoby, które będą dopiero zapisywać się na szczepienie, będą mogły od razy zgłosić swój akces do loterii.

Jak zdradził Michał Dworczyk goszcząc w Radiu ZET, do zapisania się do loterii wystarczy zaszczepienie się jedną dawką. Żeby jednak móc odebrać wygrane nagrody, trzeba będzie dopełnić szczepienia i przyjąć także drugą dawkę.

Fakt ustalił także, na jakie nagrody rzeczowe można liczyć. Samochodami hybrydowymi losowanymi raz w miesiącu będą Toyoty Corolla Sedan – przewidziano trzy transze po dwa auta. W finale zaś do wygrana będą dwie Toyoty CH-R.

W cotygodniowych losowaniach do wygrania będzie za każdym razem 60 hulajnóg elektrycznych o wartości 1700-2000 zł. Łączne rząd rozda zaszczepionym 720 takich urządzeń transportu osobistego.

Pojawią się także nagrody fundowane przez spółki Skarbu Państwa. Mogą to być vouchery na paliwo, prąd, czy ubezpieczenia. Loteria potrwa trzy miesiące.

RadioZET.pl/Fakt