Zamknij

Loteria szczepionkowa. 3 razy większa szansa na wygraną

20.07.2021 22:28
mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

W pierwszym losowaniu tygodniowym w ramach loterii Narodowego Programu Szczepień na nagrody miało nadzieję 2,1 mln zaszczepionych i zarejestrowanych Polaków. W drugim losowaniu, które odbędzie się 21 lipca 2021 roku, szansa na wygraną będzie 3 razy większa. Nagrody zostaną rozlosowane wśród 700 000 osób, które w ciągu tygodnia zarejestrowały się w loterii.

Loteria szczepionkowa miała być tajną bronią rządu w zwiększaniu frekwencji w Narodowym Programie Szczepień. Zgłosiło się do niego tylko około 55 procent dorosłych Polaków i jeśli trend zmniejszania się zainteresowania zabiegami się utrzyma, szczepienia przeciw COVID-19 mogą ustać całkiem w sierpniu 2021 roku.

Oznacza to, że nie uda się osiągnąć odporności zbiorowej i na jesieni czeka nas kolejne zamrożenie gospodarki w celu ochrony życia i zdrowia osób, które nie poddały się szczepieniu. Czy loteria Narodowego Programu Szczepień odwróci niekorzystny trend, zwiększy liczbę szczepień i pomoże uchronić nas przed lockdownem? Zależy to od zainteresowania udziałem w akcji, a to w trzecim tygodniu działania jest wyraźnie niższe, niż w dwóch pierwszych.

Loteria szczepionkowa przyciągnęła mniej chętnych. To większe szanse na wygraną.

Totalizator Sportowy ogłosił 20 lipca 2021, na dzień przed drugim losowaniem tygodniowym, że do udziału w loterii Narodowego Programu Szczepień zarejestrowało się łącznie 2,8 mln osób. W analogicznym komunikacie wydanym 13 lipca 2021 TS podał, że do akcji przystąpiło 2,1 mln osób w pełni zaszczepionych.

Oznacza to, że w ciągu tygodnia do loterii zapisało się 700 000 osób – dane pochodzą najpewniej z drugiego okresu przyjmowania zgłoszeń, czyli czasu między 12 a 18 lipca 2021. W pierwszym losowaniu, w którym wzięło udział 2,1 mln osób, uczestniczyli zaszczepieni, który wyrazili chęć przystąpienia do akcji między 1 a 11 lipca 2021.

Trzy razy mniej osób biorących udział w losowaniu oznacza trzy razy większe szanse na wygranie nagród. Wciąż będą jednak one nikłe: w losowaniu tygodniowym dwóch szczęśliwców otrzyma po 50 000 zł, a 60 kolejnych hulajnogi elektryczne.

W pełni wyszczepionych i uprawnionych do wzięcia udziału w loterii jest ponad 15,5 mln osób. Dwa miliony więcej otrzymało pierwszą dawkę.

RadioZET.pl/PAP