Zamknij

Lokaty przestały się opłacać? Nie zarobimy nawet 1 procenta

06.02.2020 16:08
Lokaty w 2020 roku. Czy to się opłaca?
fot. Shutterstock/Andrey_Popov

Lokata na 10 tysięcy daje już mniej niż 100 złotych odsetek w skali roku – wynika z szacunków HRE Investments. Inwestycje w bankach przestały być opłacalne?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Lokata to jeden ze sposobów na ulokowanie oszczędności. Jeszcze kilka lat temu można było mówić o niej jako i inwestycji – przynosiła nawet kilkuprocentowe zyski. Jak jest dzisiaj?

98 złotych - tyle w ciągu roku zarobi ktoś, kto powierzył bankowi 10 tysięcy złotych zakładając przeciętną lokatę. To najniższy wynik w historii. To także o wiele za mało, aby pokonać panującą inflację – czytamy w analizie HRE Investments.

Zobacz także

Z przygotowanego przez firmę raportu wynika, że już dawno nie było tak niskiego oprocentowania lokat. HRE Investments powołuje się na dane banku centralnego, z których wynika, że średnie oprocentowanie lokaty w grudniu 2019 roku to 1,2 procent.

Przy wyliczeniu zysków z lokaty należy pamiętać o podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Obecnie wynosi on 19 procent. Jak to działa? Jeśli przelejemy na lokatę 10 tysięcy złotych przy oprocentowaniu równym 1 procent w skali roku powinniśmy otrzymać 100 złotych z odsetek. Od nich jednak odjąć trzeba 19 procent podatku, co daje łączny zysk z wysokości 81 złotych.

Podatek redukuje i tak skromny zysk 

– zwracają uwagę eksperci z HRE Investments

Jak podkreślono w raporcie, jeszcze rok temu wynik oszczędzania był o nawet jedną trzecią wyższy. W 2014 roku statystyczny depozyt dawał zarobek ponad dwukrotnie wyższy niż dziś. W 2012 roku mogliśmy na lokacie zarobić ponad 4 razy więcej, a na przełomie lat 2008/2009 nawet ponad pięć razy więcej niż dziś – czytamy.

Zobacz także

Autorzy tej analizy zwracają uwagę na jeszcze jedną zmienną, która wpływa na wysokość zysków z lokaty – inflację. Im wyższa inflacja, czyli dynamika wzrostu cen, tym mniejsza siła nabywcza pieniądza. Mówiąc prościej, kupimy znacznie mniej za tę samą kwotę.

HRE Investments przeanalizował oferty banków biorąc pod uwagę poziom inflacji. Efekt? – Tylko 5 bankowych produktów pozwala zainkasować taki zysk, który po potrąceniu podatku daje nadzieje na zysk wyższy niż inflacja trawiącą siłę nabywcza naszych oszczędności – czytamy w raporcie.

Zobacz także

Jego autorzy wskazują, że zwykle chodzi niestety o oferty dla nowych klientów lub o te lokaty, w których maksymalna wartość depozytu jest relatywnie niska.

RadioZET.pl/HRE Investments