Zamknij

Logowanie do banków. KNF o możliwych wnioskach o opóźnienie zmian

12.09.2019 09:25
Logowanie do banków 2019. KNF przewiduje opóźnienia. Pekao. Millenium. Santander. ING. PKO BP
fot. RONNACHAIPARK/Shutterstock (ilustracyjne)

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) spodziewa się wniosków o opóźnienie terminu wejścia w życie zmian w bankowości internetowej. Procedura silnego uwierzytelniania klientów bankowości elektronicznej ma być uruchomiona od 14 września. Nowe zasady mają wzmocnić ochronę klientów przed oszustwami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

PSD2, czyli unijna dyrektywa  14 września wchodzą w życie przepisy wdrażające dyrektywę unijną PSD2, które wprowadzają nowe wymagania dotyczące potwierdzania tożsamości m.in. przy korzystaniu z bankowości elektronicznej i płatnościach mobilnych, by ograniczyć oszustwa.

Zobowiązują one dostawców usług płatniczych (w tym banki, SKOK-i i instytucje płatnicze) m.in. do wprowadzenia dwustopniowego uwierzytelniania na etapie uzyskiwania dostępu do konta internetowego, dokonywania transakcji i płatności internetowych.

Zobacz także

Zmiany nie wejdą w życie 14 września?

Odpowiadając na pytania PAP, czy jakieś banki zgłosiły wnioski o przedłużenie terminu wdrożenia tych rozwiązań, KNF zaznaczyła, że "z uwagi na ustawową tajemnicę zawodową Urząd KNF nie może przekazać szczegółowych informacji na temat wniosków poszczególnych banków dotyczących opóźnienia terminu wdrożenia rozwiązań w zakresie silnego uwierzytelniania".

Z informacji Urzędu KNF wynika, że wnioski takie się pojawią, a przedłużenie terminu wdrożenia rozwiązań silnego uwierzytelniania klienta będzie uzasadnione koniecznością dostosowania się do nowych przepisów po stronie acquirerów, czyli agentów rozliczeniowych (podmioty, które rozliczają działając na rzecz akceptantów/sprzedawców transakcje instrumentami płatniczymi).

Możliwość dopuszczenia dodatkowego, ograniczonego czasu na umożliwienie migracji stosowanych obecnie metod uwierzytelnienia do rozwiązań w pełni zgodnych z wymogami w zakresie silnego uwierzytelniania klienta daje rozwiązanie zaproponowane przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

Zobacz także

Czy banki są przygotowane do zmian?

Przewiduje ono, że wobec dostawców usług płatniczych, którzy przed 14 września 2019 roku zgłoszą KNF potrzebę zastosowania omawianego rozwiązania, a następnie przedstawią stosowny, uzgodniony z Komisją realny "plan migracji", w okresie prawidłowej realizacji tego planu, nie będą stosowane inne środki nadzorcze związane z niestosowaniem nowych obowiązków.

Jak poinformowała PAP KNF w odpowiedzi na pytanie o poziom przygotowania banków do wdrożenia nowych przepisów, banki są w trakcie dostosowywania się do wymagań wynikających z silnego uwierzytelniania klienta, a niektóre z nich zgłaszają do UKNF pytania doprecyzowujące, które na bieżąco są obsługiwane.

Z informacji Komisji wynika, że banki, jako wydawcy instrumentów płatniczych, są przygotowane na wdrożenie nowych rozwiązań w terminie.

Nowe przepisy oznaczają przede wszystkim zmianę sposobu logowania do serwisów bankowości elektronicznej. Konieczne będzie w szczególności użycie dodatkowej, obok loginu i hasła, metody autoryzacji.

Jak przypomina KNF, wybór konkretnych rozwiązań pozostaje w gestii właściwych dostawców usług płatniczych.

W obszarze płatności kartowych zmiany dotyczyć będą sposobu autoryzacji transakcji internetowych – bez fizycznego użycia karty, a także płatności zbliżeniowych, przy których częściej niż dotychczas, nie tylko przy przekroczeniu kwoty 50 zł, wymagane będzie potwierdzenie transakcji PIN-em.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP