Zamknij

Logowanie do bankowości po nowemu. Login i hasło nie wystarczą

10.09.2019 14:39
Logowanie do banków 2019. Bez telefonu ani rusz? Pekao. Santander. ING. PKO BP
fot. fizkes/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 14 września korzystanie z bankowości internetowej będzie możliwe praktycznie tylko z telefonem komórkowym – ostrzegał dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W rozmowie z portalem Prawo.pl podkreślił, że bez komórki wykonanie nawet prostego przelewu będzie zablokowane.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

PSD2, czyli unijna dyrektywa dotycząca bankowości internetowej i bezpieczeństwa transakcji finansowych, wejdzie w życie 14 września. 

Do tego dnia wszystkie banki działające w Polsce muszą dostosować się do nowych przepisów. Jednym z elementów jest rezygnacja ze starych metod autoryzacji, jak kody ze zdrapek, oraz wprowadzenie podwójnego potwierdzenia podczas korzystania z bankowości internetowej. 

Zobacz także

Login i hasło nie wystarczy

W praktyce — nie wystarczy już podanie loginu i hasła do konta w bankowości internetowej. Potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie — najczęściej w postaci kodu wysyłanego SMS-em na telefon komórkowy właściciela konta.

To oznacza, że bez telefonu komórkowego niemożliwe będzie korzystanie z kont internetowych w większości banków.

– Nie wiem, czy są osoby, które korzystają z bankowości elektronicznej, a nie mają telefonu. W praktyce zabezpieczenia, o których mówimy, dotyczą tylko klientów posiadających e-konto. Bez telefonu nie będzie można zatem dokonać przelewu. Dobrą formą, łatwiejszą będzie skorzystanie z zabezpieczeń biometrycznych, ale do tego też potrzebny jest telefon – powiedział dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, w rozmowie z portalem Prawo.pl.

Podkreślił, że każdy bank działający w Polsce będzie mógł wybrać różne modele biometrii.

Zobacz także

Przepisy nie określają katalogu danych biometrycznych ze względu na rozwój nowych technologii. Bank ma jednak ograniczoną możliwość kombinacji, dane muszą być rozpoznawane za pomocą telefonu lub komputera. W praktyce będzie to więc zapewne odcisk palca lub układ naczyń krwionośnych dłoni. Raczej banki nie będą decydowały się na inne sposoby pozyskania danych biometrycznych, chociaż wiem, że trwają pracę w tym zakresie.

Maciej Kawecki

Czy zmienią się dane konta bankowego?

Również zakupy w internecie od 14 września będą wymagały podwójnego uwierzytelnienia. 

– Banki będą zobowiązane do stosowania tak zwanego silnego uwierzytelnienia klienta przy co szóstej transakcji lub jeśli skumulowana wartość transakcji bez silnego uwierzytelniania przekroczy 150 euro (równowartość ponad 600 złotych – przyp. red.) – wskazał.

Czy po 14 września loginy i hasła do banków stracą ważność? Zdaniem dr Kaweckiego „to zależy od banku”.

Zobacz także

Bank może unieważnić nasze hasło i login, ale nie ma takiego obowiązku. Banki o tym informują na swoich stronach.

Maciej Kawecki

Doktor z Wyższej Szkoły Bankowej poprosił również o ostrożność, aby nie stać się ofiarą oszustów, żerujących na niewiedzy klientów banków z powodu zmian w logowaniu.

RadioZET.pl/Prawo.pl