Zamknij

Ogródki gastronomiczne do otwarcia? Rząd: gospodarka tego potrzebuje

29.03.2021 11:14
Lockdown. Otwarcie ogródków gastronomicznych
fot. Marek MICHALAK/East News

Lockdown spowodował zamknięcie punktów gastronomicznych lub ograniczenie oferty do wydawania dań jedynie na wynos lub w dowozie. Restauratorzy czekają na ponowną zgodę na prowadzenie biznesu, a wiceminister Olga Semeniuk daje im zielone światło.

Lockdown sparaliżował rynek gastronomiczny. Pandemia wymusiła znaczne ograniczenia w funkcjonowaniu kawiarni i restauracji. Wsparciem miała być tarcza antykryzysowa, jednak przedsiębiorcy podkreślają, że nie jest wystarczająca, aby utrzymać biznes w czasach kryzysu.

Wielu restauratorów jest na skraju bankructwa. Niektórzy mogą jednak liczyć na kilkumilionowe wsparcie z PFR. 

Lockdown. Restauracje i ogródki gastronomiczne

Ze strony rządu wielokrotnie pojawiały się informacje, że branża gastronomiczna nie będzie jedną z pierwszych, którą zaczną odmrażać rządzący. Teraz pojawiło się światełko w tunelu. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk została zapytana w Money.pl o bon gastronomiczny. Okazuje się, że ma on być jedynie jednym z wariantów wsparcia dla gastronomii.

Jestem zwolennikiem otwierania ogródków gastronomicznych, kiedy nastąpi ocieplenie. Gospodarka tego potrzebuje, szczególnie dział gastronomii

Olga Semeniuk ,wiceminister rozwoju, pracy i technologii

Właściciele restauracji, kawiarni, barów są przedsiębiorcami, którzy najdłużej czekają na odmrożenie swojego biznesu.

Wsparcie dla właścicieli restauracji, sklepów meblowych i budowlanych

Olga Semeniuk poinformowała, że planowane instrumenty finansowe będą miały charakter zwrotny i bezzwrotny.

- Będą nowe środki finansowe. W najbliższych dniach przedstawimy wariant pomocy gospodarczej dla tych przedsiębiorców, którzy są w lockdownie od soboty, jak i dla tych, którzy pozostają w tym lockdownie permanentnie - mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Przedstawicielka rządu poinformowała także, że: "Będzie poszerzony dział kodów PKD, pracujemy też nad innymi instrumentami wsparcia". Olga Semeniuk zadeklarowała, że do kodów PKD branż już objętych wsparciem finansowym rządu dojdą te, które zostały zamknięte w wyniku sobotniego zwiększenia rygorów antyepidemicznych. W nowej wersji zbioru kodów PKD ujęte zostaną m.in. firmy budowlane i meblarskie.

RadioZET.pl/PAP/money.pl